Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zásadní téma pro naše Slovácko: Stamiliony státní podpory technického vzdělávání nepomohly. Deváťáci chtějí jít na gymnázia

Jde o téma, které je samozřejmě velmi důležité pro celou zemi, ale možná ještě důležitější pro náš region, kde sídlí řada strojírenských firem, které můžou přinést větší zaměstnanost, výdělky i rozvoj našeho kraje. Velmi často slyším, jak nesmírně naléhavě by potřebovaly nové zaměstnance, jenže většina žáků základních škol jde na gympl, a ti, kteří jdou na "učňáky", jsou mnohdy po vyučení pro firmy nepoužitelní.

Někde je chyba, kraje či stát pořizují pro školy techniku za desítky milionů, ale často se mi zdá, že jde spíše o utrácení peněz, na které by měla vletět kontrola a mrknout za jaké peníze a v jakém výběrovém řízení byla technika pořízena. Ať tomu bylo ale jakýmkoliv způsobem, výsledek je stejný - propojení škol a firem příliš nefunguje, či skoro vůbec, stejně jako se nedaří "směřovat" žáky na technické obory.

Rád bych se tomuto tématu na svých stránkách věnoval častěji, osobně si myslím, že budoucí zaměstnance svých firem by si měly firmy vychovávat od prvního okamžiku, kdy vstoupí na nějakou střední školu, věřím tomu, že potom by použitelnost absolventů škol byla podstatně větší. A také by technické obory lákaly mnohem víc žáků základních škol, protože by viděli, že tyto obory mají obrovskou perspektivu - pokud je samozřejmě dokáže škola na praxi připravit.

Jediné místo, kde jsem viděl skvělé propojení mezi školu a firmou, bylo ve Škodovce Mladá Boleslav. Ovšem, když jsem článek publikoval v MF DNES, často jsem slyšel námitku - Škodovka je stát ve státě a je vyloučeno, aby ji dokázaly jiné firmy a školy napodobit. Nevím, jestli je to pravda. Ale tipuji, že šéfové firem nakonec vezmou celý problém do vlastních rukou a nebudou spoléhat na systém českého školství, postavený na naprosto nesmyslném principu čím více žáků, tím více peněz pro školu. 

Koho toto téma zajímá, můžete si následně přečíst zatím poslední článek na toto téma, tento vyšel v Hospodářských novinách... Doporučuji i diskuse pod články!!!

 

Stamiliony státní podpory nepomohly. Deváťáci chtějí jít na gymnázia

 

A další zajímavé články:

 

Průmysl roste, a zase nejsou lidi

 

 Šéf průmyslníků: Maturanty z gymnázia naše firmy nechtějí

 

Průmysl živí tuhle zemi. Technické vzdělávání je perspektivní, shodli se odborníci

 

ČVUT rozšiřuje spolupráci studentů s průmyslovými podniky

 

RB