Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ZÁŘÍ 2023 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Pořád je vesměs hezké počasí a člověk má pocit, že léto ještě neskončilo, ale je to jen pocit. Prázdniny skončily, nijak zvlášť jsem si v nich neodpočinul, protože jsem často něco psal či fotil, a už je tady podzim s další prací. Poslanci se vracejí do lavic, Česko potřebuje řešit celou řadu problémů, ale na politické scéně panuje nepřátelská atmosféra. Šance, že se Česko pohne dopředu, výrazně klesá.

 

 

15. září

 

 

 

 

 

 

16. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tisíce protestujících proti vládě pochodovaly Prahou. Žádaly demisi vlády 

Tisícihlavý dav prošel po sobotní protivládní demonstraci Prahou a před 18:00 dorazil na Letnou. Zastavil se u sídla ministerstva vnitra, jehož šéf Vít Rakušan (STAN) byl jedním z cílů kritických projevů řečníků. Lidé pak pokračovali dále na Letenskou pláň. Demonstranti požadovali demisi vlády i odklon od Evropské unie nebo NATO. Po 18:30 pořadatel Jindřich Rajchl shromáždění ukončil. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. září

 

 

Že není třeba šetřit, je lež. Jurečka naši zemi zachránil, říká poslanec STAN Bernard 

Poslanec Josef Bernard (STAN) patří jako předseda sněmovního rozpočtového výboru ke klíčovým politikům v oblasti státních financí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz připouští, že by šetření vlády mohlo být ještě větší, ale celkově její politiku hájí. "Naše reformy jsou nezbytné, i když bolí. Nejsem od toho, abych hladil někoho po srsti a občanům neříkal pravdu," tvrdí v rozhovoru Bernard. 

 

 

 

 

 

19. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministr Válek mezi naštvanými zdravotníky. Za přesčasy nemůžu, to Jurečka, hájil se 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přijal pozvání mezi zdravotnické odboráře, kteří jsou rozzlobení na vládu. Musel tak čelit kritickým dotazům a vysvětlovat, proč vláda prosadila další navyšování přesčasů nebo proč se nezvedají platy zdravotníků. Válek sliboval pomoc a některé problémy svedl na kolegu z vlády Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

 

 


20. září

 

 

 

 

 

21. září

 

 

 

 

Vedli rozhovor s prezidentem a jeho ženou. Teď připravují žáky na džungli po škole 

 

Tereza, Natálie a Oldřich patří mezi skupinu studentů, kteří se loni rozhodli přibližovat svým vrstevníkům politické dění a přenášet ho do škol. Loni v prosinci začínali debatou pěti kandidátů na prezidenta a pokračovali vůbec prvním rozhovorem, ve kterém vystupoval nový prezident Petr Pavel společně se svou manželkou Evou. Nyní studenti přichází se zcela novým projektem. 

 

 

 

 

 

22. září 

 

Vláda plánuje vyšší zdanění minerálek. Kvalitní voda teče i z kohoutku, argumentuje  

V pátek ráno odstartovala ve sněmovně závěrečná debata poslanců nad konsolidačním balíčkem. A diskuse se povede i o vodě. Vláda totiž hodlá uvalit vyšší daně na balenou vodu, ačkoliv se to nelíbí ani mnohým lékařům. Koalice však svůj krok hájí tím, že v Česku kvalitní voda teče i z kohoutků. 

 

23. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

24. září 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolem krku máte provaz, jehož konec svírají byrokrati, říká oceňovaný pedagog

Začínal jako technický výzkumník, schopnost jít za svým a věřit týmu si osvojil na basketbalových palubovkách. Stejně jako přesvědčení, že pracovat s mladými znamená dát jim prostor a nebát se o ně opřít. Radko Sáblík je ředitelem Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, exporadcem hned dvou ministrů školství a především pedagogem, který se snaží posunout české školství do 21. století. 

 

 


 

 

 

26. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stát nemá říkat, co je pravda, tvrdí Rakušan. S dezinformacemi chce bojovat vzděláním

V minulosti vláda tvrdila, že připraví zákon proti dezinformacím. Nyní se však zdá, že nic takového do konce svého funkčního období nepředloží. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se na pondělní konferenci vyhranil proti slovnímu spojení "boj s dezinformacemi". Uvedl, že je důležitější, aby lidé čelili nepravdivým informacím vzděláním a stát dbal na dodržování stávajících zákonů. 

 

 

 

 

 

 

27. září

 

 

 

29. září

 

 

 

 

 

Lidé v Karlíně řekli, kam a za kým rádi chodí. Spisovatelka o nich napsala knihu  

Přestože Michaela Hečková pochází ze severu Moravy, po nastěhování do Prahy si rychle vytvořila k české metropoli silný vztah. To potvrzuje i její zatím poslední kniha s jednoduchým názvem - Karlín. Kdo si ji otevře, tak hned zjistí, že jde o knihu neobyčejně aktuální a živou, protože spisovatelka si povídala s celou řadou lidí, kteří v Karlíně podnikají, nebo i žijí. 

 

 

30. září

 

  

 

 

Měl bych se už chystat i soustředit na cestu do New Yorku, ale nedá mi to, volání novinařiny je opět silnější. Jsou tady slovenské volby a já se jdu ze soboty na neděli podívat, jak je prožívá slovenská menšina v Praze. 

 

 

  

Slováci v Praze napjatě sledovali volby v kině Atlas, doufali v prohru Fica  

Centrem Slováků v Praze se ze soboty na neděli stala kavárna kina Atlas na Florenci. Právě v ní slovenská menšina sledovala už od sobotního podvečera vyhlašování výsledků parlamentních voleb. Mnozí z přítomných si přáli vítězství liberálního proevropské hnutí Progresivní Slovensko. Zajímalo je také to, jak budou volit jiní Slováci v cizině.