Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ZÁŘÍ 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Není čas ohlédat se za létem, prázdninami či dovolenou, pokud je člověk novinář a věnuje se každý den zpravodajství ve vysoké politice, musí se okamžitě vrhnout do práce.

 

 

1. září 

  

Kvůli drahé elektřině je Fiala pod tlakem i uvnitř ODS. Nic v tom nehledejte, tvrdí 

Přestože ceny energií dosahují rekordních výšek a na vládu Petra Fialy míří kritika, premiér a šéf ODS odmítá, že by jeho kabinet něco zanedbal. Stejně tak odmítá, že by zeslábla jeho pozice v ODS poté, co vystoupili s ostrými varováními právě kvůli vysokým cenám vlivní členové ODS Pavel Blažek a Martin Kuba. V ODS ale převládá rozladění z postupu vlády a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. 

 

 

3. září - sobota

  

  

 

  

 

 

 

4. září - neděle 

 

Prahou prošel průvod vděčnosti. Ukrajinky a Ukrajinci děkovali Česku za přijetí

Několik stovek Ukrajinců se v neděli sešlo v centru Prahy, aby poděkovalo České republice za to, že je přijala a poskytla jim útočiště před válkou. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února, azyl v Česku získalo během půl roku zhruba 400 tisíc uprchlíků. Přesný počet těch, kteří v zemi pobývají, není znám, část odjíždí do dalších států Evropské unie, někteří se vracejí na Ukrajinu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 25. září 

 

 

 

 

 

 

26. září

 

Řada lidí volila pod emocí strachu. Budeme s veřejností více mluvit, slibují ministři 

Opozice neuspěla, z komunálních voleb se jí referendum o vládě udělat nepodařilo, prohlašuje po víkendovém hlasování premiér Petr Fiala z ODS. Radovat se ale nemůžeme, varují jeho koaliční kolegové. Dobře vidí, že proti vládě vystupuje čím dál více voličů. "Musíme na to reagovat," říkají shodně. 

 

27. září

 

Měli jsme srozumitelněji vysvětlovat. Piráti by mi ve vládě chyběli, říká Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka je přesvědčený, že se vláda snaží lidem pomáhat. "Ale přiznávám, určitě jsme mnoho věcí mohli lépe komunikovat a ještě srozumitelněji vysvětlovat lidem," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Podle něj má smysl, aby vládní pětikoalice pokračovala, a to včetně Pirátů. "Mají svůj přínos, umí být kritičtí a zároveň umí přinášet dobré podněty," podotýká. 

 

 

 

28. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 30. září

 

 

 

 

 Ve stínu Babiše. Nagyová nechodila do debat, Dědečka nechali na mítinku mluvit minutu

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš zakončil vyhrocenou předvolební kampaň v Jihlavě. Před druhým kolem senátních voleb tam proti nynějšímu senátorovi Miloši Vystrčilovi (ODS) podpořil Janu Nagyovou (ANO), svou spoluobžalovanou v kauze Čapí hnízdo. Ta se dlouho vyhýbala svým protikandidátům i médiím. Babiš ji v kampani zcela zastínil, stejně jako dalšího kandidáta, kterého přijel podpořit.