Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko hraje zítra proti pražským Bohemians. Nepomůže jim ani deset nových trenérů - je přesvědčený gólman Filipko

Brankář Slovácka Miroslav Filipko není z těch fotbalistů, kteří by bavili na pozápasových tiskovkách novináře. Většinou odpovídá jednou větou (a to v lepším případě). „Je to moje práce. Od toho jsem v bráně, abych chytil něco navíc. Nic zvláštního jsem na svém výkonu neviděl.“ Tak nějak by se daly shrnout odpovědi brankáře Slovácka. V týdnu před zápasem proti pražským Bohemians jsem se s ním sešel v posilovně stadiónu Miroslava Valenty. Po neúspěšném jarním startu se zkušený gólman Slovácka překvapivě rozpovídal. Tady je výsledek:

 

 

Herní tvář jsme zatím neukázali – říká gólman Slovácka Miroslav Filipko

Zkušený brankář věří, že zápas proti pražským Bohemians 1905 vyhraje Slovácko výraznějším rozdílem.

 

Uherské Hradiště – Patří jednoznačně mezi největší opory fotbalistů Slovácka. Gólman  Miroslav Filipko má za sebou tři a půl roku působení v klubu a chyběl jenom vinnou zranění a karetního trestu. V aktuální ligové sezoně jako jediný z mužstva nescházel na hřišti ani minutu. Uplynulý zápas na pražské Dukle mu ale nevyšel úplně podle jeho přestav. Úvodní branku pražského klubu si sportovně připsal na svůj vrub. „Už bych se v tom nechtěl nijak hrabat. Byla to moje chyba, tu situaci jsem prostě nezvládnul,“ přiznal osmatřicetiletý rodák z Banské Bystrice.

 

Vy jste nedávno prohlásil, že nemáte rád bezprostřední hodnocení zápasů okamžitě po jejich skončení.

 

Ano, s tím souhlasím. To pořád platí.

 

Jak se s odstupem času díváte na tři jarní kole, ve kterých jste nebodovali a nedali ani gól?

 

Když si zápasy promítám zpětně, tak si myslím, že jsme nepřenesli na hřiště to, co jsme natrénovali v přípravě. Naši herní tvář jsme zatím neukázali. 

 

Čím si to vysvětlujete?

 

To už není otázka pro mě. Můžu jenom říct, že mužstvu věřím. Věřím, že potenciál, který mají chlapci v sobě, se projeví na hřišti. První tři kola se smažou a naše hra bude vypadat trošku jinak.

 

Na Dukle působilo mužstvo zakřiknutým a bojácným dojmem. Vy jste dostatečně zkušený brankář. Dá se z vaší pozice hráče vyburcovat?

 

Určitě je slyšet, že během zápasu na kluky křičím a snažím se je povzbudit, ale každé utkání je jiné. Někdy to vypadá, že působíme zakřiknutým dojmem, ale hraje se, jak vám soupeř dovolí. V každém zápase nejsme nositelé stylu hry a nehraje se podle našich not.

 

Působíte ve Slovácku třetí prvoligovou sezonu, současné umístění po 19. kole je vůbec nejlepší. Máte o dva body víc jako před rokem a o osm víc než předloni. Vidíte v tom určitý posun?

 

Nechtěl bych se pouštět do podobných hodnocení, jestli je to posun, nebo ne. To mi nepřísluší komentovat. Od toho jsou v klubu kompetentní lidé. Myslím si, že pokud máme zatím o jeden bod více nebo méně, je jenom statistka. Tak nějak bych se k tomu vyjádřil.

 

Přece jenom, jste na  devátém místě zhruba po dvou třetinách ligy. Považujete současné umístění za úspěch?

 

Jsou to jenom dílčí výsledky, spíš bychom se měli o umístění pobavit po skončení sezony. Do konce ligy je ještě hodně zápasů a může se stát cokoliv. Během sezony jsou to jenom částečné výsledky. My jsme teď třikrát v řadě prohráli a momentálně to není dobré.

 

V září 2010 jste byli po desátém kole na pátém místě. Vy jste tehdy mluvil o tom, že umístění není reálné síle mužstva. Odpovídá současná devátá příčka vaší kvalitě?

 

Všichni v klubu si přejeme, aby to tak  bylo. Sezona pořád ještě probíhá, rozdíly v tabulce jsou minimální, a posuny tam můžou být oběma směry. Záleží jenom na nás, jak „zatlačíme“, aby pro nás liga vyzněla pozitivně.

 

Máte odehraných 104 ligových zápasů, z toho 64 v dresu Slovácka. Kam řadíte ve své kariéře angažmá v Uherském Hradišti?

 

Já jsem hlavně rád, že je v Hradišti liga a chodí hodně diváků. Vůbec jsem neplánoval, že si tady budu dělat nějakou osobní statistiku. Odehrané zápasy beru jako průběh všech sezon, které jsem tady strávil.

 

Za dobu vašeho působení jste v klubu jasná brankářská jednička. Těší vás důvěra trenérů, pod kterými jste hrál?

 

Všechno záleží na trenérovi, koho postaví.

 

Co jste přišel na Slovácka, tak staví vás.

 

Dobře. Je to moje práce a snažím se ji dělat co nejlépe. Další věc je, jestli mi dá trenér důvěru. Za tři a půl roku co jsem tady důvěru dostávám a nijak víc to neřeším. Zápasy beru, jak jdou za sebou, a snažím se být připravený na každý. Byly sezony v jiných klubech, ve kterých  jsem seděl na lavičce. To se přihodí každému. Ztráta sportovní formy nebo, že trenér důvěřuje někomu jinému. 

 

Před startem jara Slovácko angažovalo zkušeného brankáře Dušana Melichárka. Cítíte větší konkurenci?

 

Post brankáře je hodně specifický, těžko se můžete  v brance  nějak kolektivně rozvíjet. Člověk musí sledovat hlavně sám sebe. Můžu říct, že na svoji osobu cítím pořád stejný tlak. Jsem cizinec a ten pohled je na mě trošku jiný jako na domácí hráče.  Před rokem přišel gólman, letos znovu.  Já neřeším, jestli vedení klubu koupilo dalšího brankáře, to není moje záležitost.

 

Jak spolu vycházíte?

 

Myslím, že vycházíme stejně jako s dalšími brankářskými kolegy. V rámci společného

spolunažívání nevidím žádný rozdíl.

 

V sobotu vás čeká Bohemians. Klub v týdnu vyměnil trenéra. Bude mít soupeř větší motivaci? 

 

Výměna trenéra mužstvo vždycky nějakým způsobem oživí. Vedení Bohemky bude doufat, že na mančaft bude mít změna pozitivní vliv. To ale není náš problém. Pokud přetavíme naši kvalitu na hřiště a konečně vydáme ze sebe, co v nás je, můžou mít i deset nových trenérů. Jejich změna nás nemusí nijak zajímat.

 

Fotbalisté Bohemians vstřelili na hřištích soupeřů jenom čtyři góly. Slovácko také momentálně neoplývá střeleckou formou. Dá se čekat zápas o jedné brance?

 

Já doufám, že ne! (Důrazně.) Věřím, že vyhrajeme výraznějším rozdílem a po klidnějším průběhu.

 

Na Spartě jste prohrávali a vy jste šel v závěru do vápna soupeře. Už se vám  někdy podařilo vstřelit v kariéře branku? 

 

Dát gól je můj tajný cíl. Pokud se to podaří, tak můžu s kariéru skončit. Zatím jsem ho ale nedal. (Smích.)

 

Pro vás je typické, že všechny zápasy chytáte v teplákách. Na Spartě jste se poprvé objevil v trenýrkách. Je to vaše jarní změna?

 

To vůbec ne. Od svazu je nařízení, že tepláky nejsou povolené. Chytal jsem v trenýrkách i s Olomoucí a na Dukle. Pod trenýrkami jsem měl termo prádlo, abych měl zakrytá kolena. Nařízení bylo už na podzim, ale rozhodčí tepláky tolerovali, teď si na mě dávají větší pozor. Tepláky byly pohodlnější a hlavně jsem byl na ně zvyklý.

 

Dny trávíte na tréninku. Jak vypadají vaše večery v Uherském Hradišti?

 

Docela obyčejně. Dám si v nějaké restauraci večeři, někdy zajdeme se známými do města na kávu. Večer zapnu počítač a televizi, to je všechno. Při dvoufázových trénincích je koloběh týdne velmi rychlý a čas na jiné aktivity není.

 

Bavíte se o fotbale také doma nebo ho pouštíte z hlavy?

 

To vysloveně resetuji, svoje zaměstnání doma vůbec neřeším.

 

Text a foto: std                                         

 
 
 
 Brankář Slovácka MIROSLAV FILIPKO