Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Rozhovor s trenérem fotbalistů Slovácka Svatoplukem Habancem: O nabouraném autu od plzeňských fotbalistů. O burčáku a slivovici. O podzimních cílech Slovácka

1348646229-slovcko-teplice1010-001

Už šest týdnů vede fotbalové Slovácko nový trenér Svatopluk Habanec. Po polovině podzimní části ligy je se svým mužstvem na solidní deváté příčce tabulky. Před zápasem v Plzni jsme se sešli na stadiónu Slovácka. Na domluvený rozhovor přišel přesně na mimutu. "Pojďme raději ven, sedneme si na střídačku domácích. Nevadí, že si zapálím? Na odpověď ani nečekal, vytáhl lehkou marlborku a naše povídání mohlo začít.

 

Habanec dostává dárky v podobě slivovice, burčáku a uzeného 

Nový kouč fotbalistů Slovácka je vyřízený z bezvadného přijetí fanoušky. Je neskutečné, co ty lidi dokáží - říká

Uherské Hradiště – Čtyři ligové zápasy, tři vítězství, jedna prohra a aktivní skóre 6:3. To je prozatímní vizitka nového trenéra Slovácka Svatopluka Habance, který je u kormidla fotbalistů z Uherského Hradiště od pátého kola. Pod jeho vedením mužstvo prohrálo zatím jediné, poslední ligové utkání. V domácím zápase nestačili modrobílí na silný Jablonec a prohráli nejtěsnějším možným rozdílem 0:1. To byl také důvod ke změně oblečení u kouče Slovácka. Všechny dosavadní zápasy totiž vedl mužstvo ve stejné košili.

Trenére, jste pověrčivý?

Myslíte tu košili, že?  Už letěla do koše. V Plzni bude jiná.

Bylo pravidlem i ve vašich předchozích angažmá, že jste neměnil vítězné zvyky?

Bylo. Pocházím z Horních Heršpic, to je část Brna. Když jsem trénoval v Ústí, tak jsme snad deset zápasů v druhé lize neprohráli. Tam jsem měl pod košilí ještě tričko s nápisem Lokomotiva Horní Heršpice.

Na Slovácku jste neměl po košilí nic?

Tady ne. Jsou taková pravidla, že po vyhraném zápase děláme pořád stejnou rozcvičku. Musím říct, že nějaká menší pověrčivost u mě je, ale nebral bych to jako nejdůležitější věc.

Po polovině podzimu jste na devátém místě tabulky. Jste spokojený?

Pokud bychom udělali bod s Jabloncem, byla by spokojenost hned ze dvou důvodů. První důvod byl ten, že jsme na tu remízu měli. Druhý je, že jsme přerušili sérii čtyř zápasů bez prohry. Na druhou stranu, kdybych řekl, že získáme z posledních čtyř kol devět bodů, tak by si asi každý klepal na čelo.  

Máte nějakou představu s jakým umístěním budete po podzimu spokojený? 

Bodový plán žádný nemám, ale buďme soudní a přistupujme ke každému zápasu s pokorou.
Pořád vycházíme z toho, že prvořadá věc je záchrana Slovácka v lize. To je také úkol před  který jsem byl tady postavený, ale naše cíle by měly být trochu vyšší. Myslím si, že mužstvo má na příčky kolem desátého místa. Nechceme hrát ve stresu, abychom nebyli po ztrátě jednoho zápasu namočení v boji o záchranu.

Konkrétní bodový plán tedy nemáte?

Jednoduše řečeno, když budeme mít po podzimu dvacet bodů, tak to bude asi to optimum. Když bude jednadvacet, dvaadvacet, tak to bude dobré.

Ve všech zápasech pod vaším vedením mužstvo obstálo, takže nemáte ani důvod zasahovat do sestavy…

Vždycky je nějaký důvod, ať je to soupeř, zranění nebo žluté karty. To jsou tři věci, které by mohly změnit sestavu. Proti Plzni dojde asi ke dvou změnám, je vykartovaný Kubáň a možná ještě sáhnu k druhé změně. Tu si zatím nechám pro sebe.

Jako největší posila Slovácka přišel v létě Jan Martykán, kterého jste trénoval v Ústí nad Labem. Pod vaším vedením zatím moc šancí nedostává. Proč nehraje?

Z jednoho prostého důvodu. Momentálně jsou na tom ostatní hráči výkonnostně lépe. To je první věc, druhá věc je ta, že Honza Martykán byl tři týdny zraněný.
Po těch úspěšných zápasech nejde přemýšlet jenom nad Martykánem, se kterým jsem strávil snad deset let, od juniorky Teplic až po Ústí.

Další hráči jako jsou Trávník, Jeleček nebo Franta také nedostávají tolik příležitostí jako za trenéra Soukupa. Je pro ně kabina áčka uzavřená? Sledujete tyto fotbalisty v béčku?

Určitě je sleduji. Chodím na béčko a jsem tak trochu spolu zodpovědný za výkony všech tří našich mužstev. Garantem tréninků a přípravy béčka je Honza Palinek, se kterým jsem prakticky v každodenním spojení.

Mají tedy tito mladí hráči šanci dostat se do prvoligového kádru?

K těm hráčům, co jste jmenoval, bych chtěl říct jednu věc. Když jsem přišel na Slovácko, tak mě obsah fotbalistů v prvoligové kabině, co se týče počtů, malinko vyděsil. Ne že bych se k některým zachoval ošklivě, ale myslím si, že cestu do kabiny a do užšího kádru se musí hráč dostat po nějakých stupních. Proto ta kabina nemá v současnosti tak široký obraz. Sledujeme všechny kluky a chceme, aby se dostali do kabiny spíš natrvalo a ne aby tam chvilku byli a chvilku zase ne. To si myslím, že není správné.

Jak to vypadá po zdravotní stránce s Kordulou, Košútem a Fujeríkem, kteří nenastupují kvůli zranění?

U Korduly to vidím na absenci do konce podzimu, marodí se zády a to je dlouhodobější záležitost. Košút měl zánět lýtka, momentálně sundal sádru a tento týden už začal trénovat. Teď absolvuje zhruba čtrnáctidenní cyklus, aby se rozehrál v béčku. Fujerík byl na začátkem týdne na artroskopii kolena, výsledky zatím nemáme. 

V neděli vás čeká Viktorka Plzeň. Bude to pro Slovácko nejtěžší zápas podzimu?

Všichni vidíme, že Plzeň už dlouhodobě hraje trochu jiný fotbal jako ostatní ligová mužstva. Samozřejmě, že mají určité výkyvy, ale co předvádí pod panem Vrbou za poslední tři roky, to smekám klobouk. Na Plzeň mám docela jednu úsměvnou vzpomínku.

Pavel Horváth:  Kurva Svaťo, my vám dáme sedmičku, nabouráme ti auto a to jsem ještě nehrál naplno.


Sem s ní, povídejte.

Když jsem dělal asistenta v Teplicích, hrával tam Pavel Horváth. Znám ho jako jednoho z největších šprýmařů ligy. V době mého působení v Ústí jsem hráli v Plzni, tehdy jsem přijel na zápas autem, po poločase jsme prohrávali 4:0, nakonec jsme dostali sedmičku a hlasatel hlásil, že moje auto zaparkované u stadiónu bylo nabouráno. U autu jsem zjistil, že autobus plzeňských fotbalistů mně štrajchnul blatník. Tehdy za mnou přišel Pavel Horváth a říká: Kur.. Svaťo, my vám dáme sedmičku, nabouráme ti auto a to jsem ještě nehrál naplno.

Jako trenér Ústí jste neměl s Plzní moc příznivou bilanci, že?

To ne, doma jsem prohráli 0:5, takže mám na Plzeň velice špatné vzpomínky. My jsme chtěli hrát otevřený fotbal a musím říct, že s Plzní to moc nejde. Bylo to trochu  poučení do budoucna. Určitě bychom nechtěli hrát v neděli nějaký hurá systém, to by bylo asi smrtící. Musíme se připravit tak, abychom měli po zápase dobrý pocit z toho, co jsme tam předvedli za výkon. Každý bod z Plzně bude nad plán.

V Uherské Hradišti jste zhruba šest týdnů. Překvapilo vás něco?

Jsem vyřízený z mého bezvadného přijetí fanoušky Slovácka. Nevím, co bylo až takovou příčinou, možná ty výsledky, asi určitě. Co tady dokázal předvést fanouškovský kotel…

Myslíte vyvolávání vašeho jména během zápasů a transparent s přáním k vašim narozeninám?

Jo, myslím ten transparent, co dokáží ty lidi je neskutečné. Měl jsem na dvou zápasech děti, tátu a ségru. Ti z toho byli citově úplně vyřízení. Tímto se musím trošku omluvit fanouškům, že jsem proti Jablonci asi ve 43. minutě měl zamávat, ale soupeř měl zrovna v držení balón. To by nebylo moc dobré, abych mával ke kotli a Jablonec se zrovna hrnul na naši branku. Je neuvěřitelné, co tady momentálně prožívám. Dostávám neskutečné množství dárků v podobě slivovice, burčáku a uzeného. Jestli to tak bude pokračovat, budu za chvilku vypadat jako koule.  

Trenér fotbalistů Slovácka Svatopluk Habanec
 
 V sobotu oslavil 43. narozeniny
 
 
 Po vyhraném zápase proti Mladé Boleslavi
 
Fotka je ze stejného zápasu - Habanec děkuje fanouškům Slovácka