Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek ve Slováckých novinách: O dobročinnosti ještě jednou

Nedalo mi to a ve svém pátečním sloupečku do novin jsem se vrátil ještě jednou a naposledy k tématu dobročinnosti, hazardu, Synotu a rozdělování grantů - o kterém jsem psal i před týdnem. Měl jsem pocit, že bych měl dopsat ještě některá slova, jak se mi to (ne) povedlo posuďte sami. 

Abyste měli co nejvíce informací k tomuto tématu, rád bych vám doporučil také stanovisko Synotu a dalších loterijních společností, které najdete  prosím TADY.

A stanovisko Synotu silně prosazuje také týdeník Dobrý den s kurýrem, kde najdete také mnoho argumentů jedné strany - ty opačné tam prakticky nejsou. Články jsou TADY.  

Pokud jde o nezávislá média, vyberte si je podle vlastního uvážení. Doporučuji vám například jeden z nejaktuálnějších článků v časopisu Týden, který dobře poukazuje na jeden z nedostatků v dnešním zákoně - a to na to, že města jsou dnes bezmocná, pokud ministerstvo financí povolí v jejich městě hernu třeba i kousek od školy. Viz článek TADY. Takových případů je v České republice mnoho, i proto je Česká republika rájem pro hazard.

A můžete si přečíst TADY také aktuální článek v Respektu, který shrnuje vše podstatné k tomuto tématu. "Hazard v Česku je jedno z nejvýnosnějších odvětví. Loni se v něm oficiálně otočilo na sto třicet miliard korun, neoficiálně minimálně o padesát procent více. Příjmy nejsou přiliš kontrolovatelné. Hazard přináší možnost obrovské korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, zločinné podnikání bez možnosti odhalení a také závislost několika desítek tisíc gamblerů," píše v článku jeden z nejlepších českých novinářů Jaroslav Spurný.  

A ještě článek poněkud jiný. Pokud vás obecně zajímá historie výherních automatů, doporučuji vám velmi zajímavý článek TADY

 

A tady je tedy můj krátký sloupeček z novin:

 

O dobročinnosti ještě jednou

Když jsem ve svém pravidelném týdenním sloupečku psal minule o dobročinnosti a hazardu, ani jsem netušil, kolika reakcí se dočkám. Snad bude mít tedy vedení těchto novin pochopení pro to, abych se k tomuto tématu nyní ještě jednou vrátil.

Jak zřejmě mnozí víte, napsal jsem o tom, jak jednostranně informuje firma Synot čtenáře v našem regionu o projednávaných změnách loterijního zákona a zároveň si bere jako rukojmí pro prosazování svých podnikatelských zájmů příjemce grantů ze své Nadace Děti - kultura - sport. Když jsem tyto řádky psal, netušil jsem ještě, že firma dokonce vyzve tyto příjemce grantů, aby otevřeně proti změně zákona vystoupily.

Je pochopitelně věcí každého jedince či skupinky, jak se zachová, a zda Synot podpoří v jeho legitimní snaze chránit si své podnikatelské zájmy. Od doby, kdy zakladatelé firmy, rodina Valentů, přivezla z Německa po roce 1990 své první dva hrací automaty, se situace ohromným způsobem změnila. Společnost je dnes gigantem s obratem celého holdingu v řádu miliard korun a v našem regionu se proměnila v Golema, kterému se nikdo nepostaví do cesty. Kdysi primitivní automaty dnes stále více střídají mašinky, které jsou schopny obrat člověka o velké peníze během několika vteřin, a hazardní byznys nabral rozměry, o kterých se nikomu před dvaceti lety ani nesnilo.

Vliv loterijních firem je obrovský, nyní ale poprvé existuje větší naděje, že parlament se pokusí „utkat" s některými problémy, které nynější zákon o loteriích i hazard přinášejí - například zprůhlednění peněz, které musí firmy odvádět na veřejně prospěšné účely nebo větší možnosti samosprávy omezit hazard v místě bydliště. Úpravy zákona jsou ale jen dílčí, zásadní změny zákona by měly přijít až po volbách.

Co z toho vyplývá pro náš region? Především bychom měli být připraveni na to, že peněz z hazardu možná ubude. Je proto nutné usilovat o změny v rozdělování příjmů z daní v naší zemi a zároveň vytvořit v našem regionu co nejhustější systém obecních, městských a krajských grantů. Kolem nás je spousta šikovných a aktivních lidí, kteří mají výborné nápady a projekty. Bylo by smutné, kdyby byli odkázáni jen na peníze z hazardu.

Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

 

 

   VLIVNÝ MUŽ. Ivo Valenta, který nyní žádá jménem Synotu o pomoc v boji proti změně loterijního zákona.

 

Ps. Snad bych mohl ještě na úplně úplný konec dodat, že pan Valenta může zůstat v klidu, protože podle všeho poslanci loterijní zákon do voleb nijak měnit nebudou. A po volbách už zřejmě vůbec ne, myslím, že politici budou mít k loteriím nadále velmi vstřícný vztah - však také ví proč :)