Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Právě skončila tiskovka policie - informace z ní jsou pro premiéra Nečase smrtící

I když se tady na stránkách věnuji hlavně Slovácku, samozřejmě sleduji i to, co se děje mimo tento region. Proto nedělám stránky výhradně o Slovácku, stejně jako nedělám stránky výhradně o folklóru, protože jsou přece jen nekonečně důležitější věci než je zpívání, tančení nebo popíjení vína či slivovice. Vzhledem k tomu, že právě nyní se odehrávají zcela zásadní věci pro budoucnost naší země, pokusím se tady napsat pár řádků a dát postupně několik odkazů.

Pojďme nejdříve ke skončené tiskové konferenci státního zastupitelství a policie, která je pro další průběh zásadní.

 

Nejdříve jedna dobrá zpráva pro tuto zemi: máme s největší pravděpodobností nezávislou policii a žalobce, kteří v boji za spravedlnost bojují tak, že se informace o jejich činnosti nedostanou ani k předsedovi vlády této země. Hurá, hurá, hurá! Jen dodejme: kéž by si taková policie a státní zastupitelství posvítily i na činnost v krajích, ať už je to náš Zlínský kraj, nebo kraje další. Tady by měly práce až až, zatím se musíme smířit s tím, že v regionech jsou mnozí podnikatelé jedna ruka s politiky i některými policisty, takže jsme se ještě nikdy žádného pořádného policejního výsledku nedočkali.

A teď jedna špatná zpráva: premiér této země je v hodně vážném podezření, že minimálně věděl o protizákonném jednání své nejbližší spolupracovnice. Není přitom vyloučeno, že možná toto jednání i inicioval. To je smrtelné podezření, které zcela jistě zlomí tomuto muži vaz. Pan Čistý a Pan Vzorný nemá šanci současnou situaci ustát, i když nelze nikdy vyloučit, že policie mohla chybovat, dosavadní informace tomu vůbec nenasvědčují.

Jestliže je pravá ruka Pana Čistého podezřelá z toho, že se podílela na korupci tří jeho poslanců, kteří jednali tak, aby tím pomohli v Poslanecké sněmovně jemu samotnému, je to pro premiéra zničující. Jestliže je pravá ruka Pana Vzorného podezřelá z toho, že se podílela na sledování jeho manželky, je to opět pro něho zničující. Navíc, k dovršení všech špatných zpráv pro něho, je nutné myslet na to, že on se s touto manželkou rozvádí a jeho přítelkyní má být právě ona obviněná "pravá ruka". Opravdu ani o jedné věci nic nevěděl? 

Při sledování tiskové konference si mohl Nečas možná malinko oddychnout jen jednou - a to ve chvíli, kdy policie oznámila, že jeho kancelář nebyla napíchnuta. Pokud ale o jednání šéfky své kanceláře věděl, nebo dokonce ji sám naváděl, těžko si lze představit, že by se mu podařilo takovou informaci ututlat.   

Bohužel, s výjimkou dobré zprávy o nezávislosti policie, jsou už všechny další zprávy pro tuto zemi špatné. Českou republiku čeká další politická krize, kdy místo řešení desítek veledůležitých problémů, se budou politici předhánět v tom, kdo z nich je lepší, čestnější a spravedlivější. Samozřejmě to bude jen hra a samozřejmě lze jen velmi těžko najít někoho, komu by šlo důvěřovat. Naše země je dlouhodobě v morální krizi a lidé, které tato krize "plodí", se potom chovají v politice tak, jak se chovají.

Těžko lze říci, jestli se naše země v dohledné době z této krize dostane. Jedna z důležitých věcí, která by se měla změnit, je stávající volební systém. Tento sytém totiž už mnohokrát přinesl vlády, které jsou závislé na několika málo poslancích. Z toho plyne následná korupce a tisíce dalších problémů, které vlády nepřímo nutí si některé poslance předcházet. Jestliže jsou nyní někteří bývalí poslanci obvinění z korupčního jednání, nemějme iluze, že to jsou první takoví poslanci - v minulosti můžeme podobných poslanců najít řadu. Akorát měli ve své době štěstí, že policie i státní zastupitelství byly propojeny s politiky. Mějme takový politický systém jako například je ten britský, který jedné vládě umožní vládnout například čtyři roky, pak může dostat šanci opozice.

Vítejte tedy v naší  staré "dobré" rodné kotlině, v níž jsme odsouzeni prožívat jedno zklamání za druhým. V zemi, kde nám nezbývá nic jiného, než žít nadále snem o slušné, prosperující a spravedlivé zemi. Jednou se snad Česká republika takovou zemí stane. Jen už nevěřím, že my se toho dožijeme.   

RB

 

Ps. Pokud vás vše aktuální zajímá, doporučuji sledovat především CT 24 TADY