Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LISTOPAD 2023 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Mám pocit, že jsem až po uši ve veřejném dění a s napětím sleduji veškeré politické dění, protože možná právě v těchto týdnech se rozhoduje o tom, jestli si současná vláda udrží alespoň nějakou podporu, nebo o ni ještě více přijde. Minimálně určitá část české společnosti je na vládu naštvaná, mnozí lidé těžce nesou obrovský nárůst cen všeho možného a přestávají věřit, že s touto vládou jim bude někdy lépe. Já jako novinář se samozřejmě hlavně snažím pravdivě a objektivně popisovat dění v nejvyšších patrech politiky. 

 

16. listopad 

 

 

Nechtějí 17. listopad pouze slavit. Stvořili jsme kolos, říkají organizátoři oslav

Pražská Národní třída se i letos zaplní tisíci lidmi, kteří si budou připomínat 17. listopad v letech 1939 a 1989. Za jednou z největších akcí s názvem Korzo Národní stojí již deset let studentský spolek Díky, že můžem. Deník Aktuálně.cz byl u posledních příprav. "Pojďte dál, prostory nemáme velké, všichni finišujeme," říká Bára Stárek, která je předsedkyní spolku. 

 

17. listopad 

 

Zpívala Langerová, řečnil Halík i Cina. Na Koncert pro budoucnost přišly tisíce lidí

Události Dne boje za svobodu a demokracii jsme sledovali v online reportáži. 

 

  

  

  

 

 

  

 

 

 

 

 

18. listopad

 

Dělejte užitečné věci a nenechte se znechutit, radil školákům šéf Člověka v tísni 

Sotva se výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek vrátil z Etiopie, kde jeho dobročinná organizace pomáhá, zamířil mezi žáky zapojené do projektu Světová škola. Ten vede děti k tomu, co přivedlo Pánka třeba právě do Etiopie. Tedy zájem o dění ve světě. "Je úžasné, že něco děláte a nenecháváte se znechutit atmosférou v Česku," řekl školákům. 

 

 

20. listopad

Disident hladovku u sídla vlády neukončí. Jurečka musí odejít, nic nechápe, říká 

Ministr, poradce prezidenta ani blízký přítel v pondělí nepřesvědčili Jiřího Gruntoráda, aby ukončil hladovku za odstoupení ministra Mariana Jurečky. Disident od soboty přespává před Úřadem vlády na protest proti tomu, že vláda nevyřešila důchody lidí perzekuovaných komunistickým režimem. "V žádném případě hladovku neukončím. Udělám to jen za podmínky, že Jurečka odstoupí," řekl Aktuálně.cz. 

 

 

22. listopad 

Budu tu až do hořkého konce, tvrdí hladovějící Gruntorád. Vládě nabídl kompromis  

Už šestý den drží signatář Charty 77 Jiří Gruntorád před Úřadem vlády protestní hladovku. Nelíbí se mu, jaké stát přiznává důchody lidem, kteří v minulosti bojovali proti komunistickému režimu. Nyní připustil, že svůj protest ukončí, i když neskončí ministr Marian Jurečka. Vláda by však musela změnit své programové prohlášení. Deník Aktuálně.cz přináší odpovědi na šest nejdůležitějších otázek. 

 

 

 

27. listopad

 

Středula naštval Učitelskou platformu. Měl byste odstoupit, vzkázala mu po protestech  

Sledovali jsme on-line demonstraci studentů a odborů proti vládě Petra Fialy. 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jurečka čelil naštvaným demonstrantům. "Já žádnou válku nechci," odrážel kritiku 

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jako jediný člen vlády přišel mezi účastníky protivládní odborářské demonstrace v Praze před Poslaneckou sněmovnou. Sotva se objevil na konci demonstrace, začali s ním účastníci debatovat například o nízkých důchodech či válce na Ukrajině. Přestože někteří lidé reagovali značně emotivně, Jurečka zůstával klidný. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28. listopad

Schillerová: Tanečky na TikToku jsou na hraně, ale fungují. Vládu s Okamurou odmítám

"Baví mě hledání, čím dokážu zaujmout, i když to někdy možná přeženu," říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ke svému působení na sociálních sítích, kde patří mezi nejviditelnější politiky. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o tom, proč věří Andreji Babišovi nebo s kým by odmítla jít po příštích sněmovních volbách do vlády.