Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LEDEN 2024 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Sliboval jsem si sice, že si dám na začátku dalšího roku alespoń trochu odpočinek a začnu žít i normálním životem, ale bohužel, zatím se mi to nedaří. Tak jako skončil starý rok, začal i ten nový. Jsem plně ponořený do práce a dění v naší zemi, takže se snažím "mít prst na tepu doby". A samozřejmě, jako vždy jsem ve spěchu, stresu a častém omlouvání se manželce: Promiň, nemůžu se teď soustředit na to, co říkáš, mám v hlavě písmenka, potřebuji jít pracovat, abych je z hlavy dostal do počítače. 

 

16. ledna

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosadili jsme vše, co jsme chtěli, ale nekončíme. ANO není nepřítel, říká Benda x 

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda nesdílí kritiku části vládních voličů, kteří jsou přesvědčeni, že vládě se nedaří protlačovat její plány a ještě k tomu odstupuje od slibovaných reforem. "Ve sněmovně jsme loni prosadili vše, co jsme chtěli. Byť to bylo někdy za cenu večerních a nočních sezení. Zároveň chceme pokračovat ve změnách," říká pro Aktuálně.cz Benda. 

 

 

Není to nic proti Fialovi, ale je v zájmu vlády se ponaučit, hájí Rakušan své video x 

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan odráží kritiku za své video, ve kterém se nepřímo opřel do vlády. Pro Aktuálně.cz řekl, že klip není namířený proti premiéru Petru Fialovi. "Je ale v zájmu vlády se ponaučit. Musíme ukázat, že se s lidmi bavíme," sdělil Rakušan. Vláda podle něj své kroky málo vysvětluje. Chce také spustit sérii debat v regionech, kde má vláda nejvíce odpůrců. 

 

 

 

 

 

Jsem vděčný za péči o dceru, kritizoval jsem jen politiky, tvrdí poslanec ANO Richter x 

 Poslanecká sněmovna se začala v úterý odpoledne zabývat střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Návrh na zařazení bodu podal poslanec ANO Jan Richter, jehož dcera byla při střelbě vážně zraněna. Poslanec vystoupil na schůzi sněmovny s projevem, ve kterém tvrdil, že nemíní kritizovat postup policie či záchranářů. Zároveň ale volal po objasnění některých problémů při zásahu.

 

 

17. ledna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schillerová se Pekarové neomluví. Taky o mně tvrdí, že jsem hlásná trouba Ruska, říká x 

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová přirovnala šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) k Mariji Zacharovové, mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Premiér Petr Fiala (ODS) ji vyzval k omluvě. Schillerová Aktuálně.cz řekla, že tak neučiní, neboť koalice používá stejně ostrá přirovnání. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. ledna

 

 

 

 

 

 

 

 

"Večírek byl poslední kapkou." Nespokojeným lidovcům dochází s Jurečkou trpělivost 

Mezi lidovci sílí nespokojenost se směřováním strany i její nízkou podporou u voličů. Večírek v den střelby na filozofické fakultě, za který se do předsedy Mariana Jurečky někteří straníci opřeli, kritiky jen utvrdil. "Panuje dlouhodobá nespokojenost. Strana je nesrozumitelná, nečitelná a chybí předseda, který by tomu dával jasný směr," řekl Aktuálně.cz expředseda Pavel Bělobrádek.  

 

 

 

 

 

19. ledna

 

 

 

 

 

Celé dny pečuje o nemocného manžela. Pomůžeme lidem jako je ona, slibuje Jurečka 

Lidé s postižením, kteří potřebují stálou péči, ale pobývají doma, narážejí na mezery v pomoci státu. Péči často zastávají jejich blízcí a mnozí kvůli tomu strádají. "Není v silách žádného pečujícího starat se nepřetržitě, bez možnosti odskočit si ani na nákup," popisuje žena, která se stará o nemocného manžela. Vládní koalice připravuje změny, které by lidem v podobné situaci měly ulevit. 

 

Hádají se, kdo víc zná problémy lidí. Fiala Babiše nazval privilegovaným komunistou x 

Premiér Petr Fiala a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dostali do slovní přestřelky kvůli sporu o to, kdo zná více problémy běžných lidí. Fiala nejdříve kritizoval Babiše za to, že ho dlouhodobě vykresluje jako předsedu vlády, který je zcela odtržený od každodenních starostí lidí. "Celý svůj život patří k privilegovaným lidem, měl by mlčet," reagoval Fiala, což Babiše popudilo. 

 

 

 

20. leden

 

 

 

 

22. leden 

 

 

 

 

 

 

 

23. leden

 

 

 

 

 

 

 

 

V Karviné čekala na Rakušana narvaná hospoda. Fašisto, skandoval na něj chvílemi dav x 

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan absolvoval první setkání s lidmi v místech, kde má vláda nejnižší volební podporu. V narvané karvinské pivnici na něj přišlo zhruba 200 lidí, kteří jej zasypali ve vyhrocené atmosféře kritickými dotazy. Rakušan musel přítomné několikrát vybízet, aby se zklidnili a on mohl odpovědět. Po skončení debaty si v rozhovoru pro Aktuálně.cz akci pochvaloval. 

 

 

 

 

 

 

 

24. leden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25. leden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fialova návštěva Bílého domu není v plánu. Doprošovat se nebudeme, říká Pojar  x 

Možné přijetí premiéra Petra Fialy (ODS) v Bílém domě nyní není v plánu. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar deníku Aktuálně.cz řekl, že do Prahy zatím žádné pozvání z Washingtonu nedorazilo. Ještě loni na podzim přitom český velvyslanec v USA Miloslav Stašek avizoval, že taková cesta je jednoznačnou prioritou.  

 

26. leden

Pomohli Čaputové a Pavlovi na Hrad. Teď stojí slovenské duo za Rakušanovou proměnou 

Rozhodnutí šéfa STAN Víta Rakušana pustit se do ostrých debat s kritiky v regionech je výsledkem čerstvé spolupráce s dvojicí Slováků, kteří pomohli v kampani slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové a prezidentu Petru Pavlovi. Michal Repa a Martin Burgr radí Rakušanovi, jak lépe oslovit voliče, a zároveň mění celkovou strategii Starostů.  

 

 

27. leden

 

 

 

 

 

28. leden

  

  

 

29. leden

Ať si koupí letenky do Moskvy. Fialův poradce o volání po míru i rozdělení Ukrajiny  x 

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar je přesvědčený, že Česko nemá jinou možnost než nadále všemi způsoby podporovat Ukrajinu, na kterou před téměř dvěma lety zaútočilo Rusko. "Pokud by Ukrajina prohrála, naše bezpečnost bude ohrožena mnohem více než nyní," říká Pojar, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o dezinformacích nebo o tom, jak moc mu chybí svoboda.  

 

 

 

 

 

 

Rakušan má za sebou další emotivní debatu. Byla klidnější, protože nebylo pivo, řekl x 

Přestože předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prohlásil při své pondělní podvečerní debatě v Sokolově, že byla klidnější než diskuse před týdnem v Karviné, i na západě Čech zažíval horké chvíle. Také tentokrát totiž přišla skupinka lidí, která neustále vykřikovala, přerušovala Rakušanovy odpovědi a také bránila tomu, aby někteří další návštěvníci mohli položit dotazy.  

 

 

 

 

 

 

30. leden