Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

KVĚTEN 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Velmi jsem se těšil, že s přicházejícím krásným květnovým počasím budu mít podstatně více volného času na různé nepracovní radosti, ale bohužel. Novinařina mě pohltila naplno a uřímně řečeno věnuji jí téměř veškerý čas. Snad tedy v červnu...

 

30. dubna 

 

 

 

 

 

1. května

  

 

 

3. května

  

  

 

  

 

Příjem pod hranicí chudoby a fronta na jídlo zdarma. Samoživitelky zmáčklo zdražování 

Ceny rostou, příjmy zůstávají stejné. Na podporu od státu navíc řada samoživitelek nedosáhne, a pokud ano, zvyšující se náklady jim stejně pokrýt nestačí. Aby mohl stát peníze k potřebným lépe cílit, přichystalo ministerstvo práce a sociálních věcí mapu zranitelnosti. Ta má ukázat, komu a kde se v Česku žije nejhůře. Samoživitelky ale mezitím stojí ve frontách na potravinovou pomoc zdarma. 

 

 

 

 6. května

 

Dezinformace nejde řešit rychle, výzvu k nahlašování zneužili proti nám, říká Klíma 

Budeme důsledněji bojovat s dezinformacemi, slibovala vláda Petra Fialy. V březnu proto jmenovala zmocněncem pro média a dezinformace Michala Klímu. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz uznává, že Česko má zpoždění. "Stát je těžkopádný, některé věci se nedají urychlit. Toto je ale první vláda, která chce proti dezinformacím něco dělat," tvrdí Klíma. Na vládě však dostal jen poloviční úvazek. 

 

 

 

 

9. května

 

Fiala ocenil medailí svého mluvčího. Bylo to překvapení, ale velká čest, říká Smolka

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil mluvčího své vlády a dříve ODS Václava Smolku za to, že s ním v březnu jel do Kyjeva. Dal mu medaili Karla Kramáře, nejvyšší ocenění, které předseda vlády může udělit. Fiala ocenil také svého poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáše Pojara a dalších 11 lidí, zejména příslušníků zpravodajských služeb a policejní ochranné služby. 

  

13. května 

     

Chybí lidé i peníze, šéf pracuje na půl úvazku. V boji s dezinformacemi vláda klopýtá  

Přestože vláda opakovaně prohlašuje, že boj proti dezinformacím patří k jejím prioritám, skutečnost vypadá jinak. Pro tento boj kabinetu chybí lidé i peníze. Zástupci vlády problémy přiznávají, zároveň ale tvrdí, že se snaží situaci vylepšovat. "Teď jsme uvolnili 200 milionů korun," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. 

  

 

Celý den v Ostravě s tečkou v podobě vystoupení v TV NOE 

 

 

 

16. května

  

 

 

 

"Nedělá ze sebe vola a myslí na nás, kauzy neřešíme." Babiš vyjel karavanem za voliči  

Předseda ANO Andrej Babiš v pondělí usedl do svého karavanu a vyrazil na jižní Moravu. První den strávil v Břeclavi, poté zamíří do Znojma, Brna či Vyškova. "Chci takto jezdit za voliči," oznámil Babiš. Jeho voliči v Břeclavi ostře kritizovali vládu a tvrdili, že pomáhá hlavně uprchlíkům z Ukrajiny. Babišův střet zájmů nebo obžalobu z dotačního podvodu označovali za nesmysl. 

 

 

  

17. května

 

Babiš jen oblbuje voliče a nepracuje. Prezidentem nebude, říká šéfka sněmovny Adamová 

Největší vinu na vyhrocených vztazích ve sněmovně nese ANO a jeho šéf Andrej Babiš, míní předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nevěří proto v jeho úspěch v prezidentských volbách. Vládní koalice zatím svého kandidáta nemá, podle Adamové je ale ještě dost času. "Nebojte, někoho najdeme," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

 

 

  

 

 

 

Video: Tahle vláda krade, poctivý je Babiš. Šéf ANO se v Břeclavi setkal s příznivci   

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v pondělí v Břeclavi setkal se svými příznivci. Odstartoval tak své celorepublikové "turné v obytňáku". Jeho fanoušci mu děkovali za to, jak vládnul mezi lety 2017 až 2021. Shodovali se na tom, že myslel a myslí "na naše lidi", přesně tak, jak samotný Babiš často tvrdí ve svých nedávných vystoupeních s odkazem na ukrajinské uprchlíky. 

 

 

18. května 

 

Stovky Romů dál přespávají na nádraží, Rakušan pro ně chce vypravit vlak do Maďarska  

Stát stále nevyřešil situaci s romskými uprchlíky, kteří nocují na hlavním nádraží v Praze. Ministr vnitra Rakušan chce pro ně vypravit vlak do Maďarska a poslat na nádraží lidi, kteří budou uprchlíky lustrovat a poskytovat jim informace. Systém ale musí schválit krizový štáb Prahy a primátor s navýšením služeb na nádraží nesouhlasí. "To, co se tam teď děje, se neslučuje s funkcí nádraží," říká. 

 

 

  

  

19. května

 

 

Schillerová propadla folkloru, zazpívala si i s Babišem. Není to kvůli voličům, říká

Bývalá ministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová má nového koníčka. Folklor. Nechala si ušít kroj a v tomto týdnu si dokonce zazpívala lidové písničky s ženami z folklorního souboru. To vše v době, kdy vstoupila do hnutí ANO a vede buňku na jihu Moravy, kde je právě folklor nejpopulárnější. Načasování před volbami vysvětluje dosavadní pracovní vytížeností. 

 

 

 

 

  

19. května

 

 

 

 

20. května

  

 

 

24. května

 

 

 

Nejsem proruský ani pročínský. Poctivých komunistů si ale umím vážit, říká Středula 

Předseda odborů Josef Středula věří, že sehnat 50 tisíc podpisů pro kandidaturu na prezidenta nebude trvat dlouho. Odmítá, že by v případě zvolení pokračoval v politice prezidenta Miloše Zemana, který ho podpořil. "To, že se s ním znám, neznamená, že sdílím jeho myšlenky. Mé směřování je a bude vždy prozápadní a proevropské. Nejsem ani pročínský, ani proruský," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

 

 

 

27. květen

Šmarda se pokouší za pomoci Šabatové o nový začátek ČSSD. Je to těžké, přiznává 

Bohuslav Sobotka. Milan Chovanec. Jan Hamáček. Roman Onderka. Co jméno, to politik, který se snažil jako stálý či zastupující předseda ČSSD o záchranu strany. Nikomu z nich se to nepodařilo. Nyní se o totéž snaží Michal Šmarda, který avizuje nový začátek ČSSD. "Zatím je to těžké. Dejte nám čas do září," sdělil Šmarda Aktuálně.cz v Hradci Králové, kam vyjel za členy a příznivci strany.

 

   

 

29. květen, sobota

 

Mám narozeniny, huráááááááá!!!!!!!!!!!!!!!! :) Ale neslavím je :) Vyrazil jsem z Prahy do Bystřice pod Hostýnem 

 

NÁDHERNÝ ZÁŽITEK POD HOSTÝNEM. Se vzpomínkou na sběratele Františka Sušila i parašutisty Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.