Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hodně zajímavý videorozhovor s Jaromírem Jágrem - nejlepší, jaký jsem viděl... Musíte bojovat i v těžkých časech, říká tento skvělý sportovec i člověk

Nechci nijak navyšovat počet článků o Jaromíru Jágrovi, v posledních dnech ji opět všude možně přibývá, rád bych sem dal ale jeden rozhovor, který poskytl zámořským novinářům. Jde o videoukázku tohoto rozhovoru, který odvysílala ČT4 Sport ve svém pravidelném pořadu Deník NHL. Z televize jsem tento rozhovor nahrál, protože mi je líto, že původní rozhovory se objevují na internetu velmi málo, novináři často "vyzobou" jen některé věty do článků, což je velká škoda.

Navíc si myslím, že tento rozhovor velmi dobře vystihuje charakter tohoto výjimečného sportovce a výborného člověka, který ve svém oboru dosáhl na nejvyšší mety, na jaké jen může sportovec jeho profese dosáhnout. Svým přístupem ke sportu, ale především díky svým životním postojům, se stal osobností, která je vzorem pro mnoho lidí. 

"Možná to protrhnu ve finále," říká ke své situaci, kdy řadu utkání po sobě nevstřelil jediný gól. "Snažím se, co můžu, když to nejde dopředu, víc bráním, jezdím k mantinelům. Někdy to člověku nejde úplně, jak by si přál, ale tak to v životě chodí, jinak by byl život až moc jednoduchý. Musíte bojovat i v těžkých časech," popsal novinářům svou situaci, která není nijak jednoduchá.    

V těchto těžkých časech se ale ukazuje Jágrův charakter ještě lépe, než kdyby sázel jednu branku za druhou. Místo nadávání a sebelítosti maká víc než mnozí jiní, po některých utkáních si přídává vlastní tréninkové dávky a v utkání se víc než kdykoliv dříve podřizuje tomu, co potřebuje jeho tým. To vše v situaci, kdy nejrychlejší, a nesmírně náročná, kolektivní hra na světě je ještě rychlejší a tvrdší než kdykoliv dříve, což není něco, co by mu vyhovovalo.

Ten, kdo se nespoléhá na oslavné a přehánějící články o Jágrovi v českých médiích a sleduje samotná utkání, jasně vidí, že Jágrův hráčský čas v NHL se blíží ke konci. O to obdivuhodnější je ale způsob, jak se s tím vyrovnáná - myslím, že je skutečným vzorem pro mnoho lidí, ať už jsou to sportovci nebo lidé, kteří viděli nějaký sport maximálně z vlaku.

"Hokej je týmová hra, musíte se starat o tým, o kluky, musíme si vzájemně pomáhat, hrát jeden za druhého. Bez toho nemůžete uspět v ničem," říká ke své roli řadového "dělníka", který se snaží vytvořit šance pro jiné. "Hokej se ohromně změnil, dobrých hráčů je velké množství. Být schopný hrát nadále na této úrovni, to beru jako ohromnou poctu a štěstí. Musím jen víc makat, abych jim stačil."   

Když člověk nad jeho životem přemýšlí, znovu a znovu si uvědomuje, které hodnoty jsou v životě ty nejdůležitější: přísná výchova, práce, rodina, víra, pokora, odříkání. Pár slov, která ve většině případů oddělují osudy těch, kteří měli talent být v něčem dobří  a ty, kteří se dokázali skutečně vypracovat a přinášet radost mnoha dalším lidem. Čím je člověk starší, tím víc si všímá u sportovců právě jejich charakteru, schopnosti poprat se s neúspěchem, celkového přístupu k životu, než toho, jestli někde nějak kopli míč nebo zakouzlili s hokejkou a pukem.

Rozhovor poskytl Jaromír Jágr krátce poté, co jeho Boston porazil Pittsburgh a postoupil do finále Stanley Cupu, které začíná ve dvě hodiny v noci ze středy na čtvrtek. Těžko předvídat, jak si Jaromír Jágr ve finále povede. Bude to mít nesmírně těžké, proti Bostonu stojí skvělé Chicago a jeho háči si jistě budou dávat na Jágra pozor. Ať ale finále dopadne jakýmkoliv způsobem, jsem si jistý, že Jágr se dokáže s každou situací vyrovnat se ctí - ať se mu podaří vstřelit góly, nebo třeba ho trenér posadí jen na střídačku.

RB  

Ps. Pokud vás zajímá samotné finále, TADY jsou poslední aktuality před začátkem