Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Freestyle snowboardistka Šárka Pančochová z Brodu: Bojovala jsem s lavinou a přežila + jedno hodně odvážné video!

1335117928-cernikpancochovakaprun0049-kitzsteinhorn

Rozhovor s naší nejlepší snowboardistkou Šárkou Pančochovou vznikl po mejlíku. Šárka je momentálně  na Aljašce a  zaslané odpovědi přišly zhruba po čtrnácti dnech. Za zprostředkování moc děkujeme jejímu bratrovi Jana Pančochovi. Šárka také poslala odkaz na její parádní video, určitě se podívejte, stojí za to.

 

VIDEO JE TADY: 

Třeba tohle se myslím docela povedlo. Píše Šárka v mejlíku.Nejlepší česká freestyle snowboardistka Šárka Pančochová. Autor: archiv Šárky Pančochové


Slovácko /ROZHOVOR/ – „Momentálně jsem na Aljašce a docela si to tady užíváme,“ píše v e-mailu nejlepší česká snowboardistka Šárka Pančochová z největšího státu Spojených států amerických. Rodačka z Uherského Brodu má za sebou další sezonu, ve které ale vinou zranění absolvovala jen omezený počet závodů. Jednadvacetiletou vicemistryni světa ve Slopestylu (triky na trati s umělými překážkami) ve španělské La Molině a účastnici olympiády v kanadském Vancouveru čeká po letní pauze předolympijská sezona. Sama Šárka ale o nějakém zlomovém roku nemluví.


Bude vaše příští sezona už směřovat k přípravě na olympiádu v ruském Soči?


Ano i ne. Ráda bych se na olympiádu dostala. Je to zase něco úplně jiného. Prostě velký sportovní kolos. Minule jsme si tam užili spoustu srandy. To ještě uvidíte na videu, které chystáme (směje se). Jen nevím, jak do Soči poletím. K ruským letadlům moc důvěru nemám. Ale nechci se upnout jenom na olympiádu, budu závodit jako každý rok. Vždycky se snažím zajet co nejlépe. A když to vyjde, je to super.

Ke konci roku jste měla zdravotní problémy. Jak to s vámi v současné době vypadá?


Momentálně jsem ve stavu rehabilitace po zlomeném lokti. Mám na zranění poslední dobu nějakou smůlu. Jen co jsem se po Vánocích dala dohromady po zlomenině klíční kosti a zajela nějaké závody, stalo se mi tohle. Ale loket zase tak moc nepotřebuji, takže už zase polehounku jezdím.

Na Aljašce jste byla i před rokem. Je váš pobyt spojený s nějakými závody na závěr sezony?


Moje sponzorská firma Flow, pořádá každý rok na tomto úžasném místě závod Tailgate Alaska. Je to tady prostě krása. Vozíme se vrtulníkem na kopec a pak jezdíme volným terénem dolů. Budeme natáčet i nějaké video a něco fotit. Sezona je pomalu u konce. Je potřeba ještě něco málo udělat pro moje milované sponzory (smích).

Neměla jste z letu a následného sjíždění volným terénem obavy? Nebála jste se?


Poprvé jsem byla trochu nervózní, ale nadšení to přemohlo. Zrovna minulý týden jsem trochu zabojovala s lavinou, která se pode mnou utrhla. To jsem měla trochu strach. Ta masa sněhu není žádná sranda. Naštěstí jsem mezi živými a můžu si to dát znovu. Máme to docela pohlídané. Každý jezdec má lokátor, podle kterého vás najdou a záchranáři jsou tu sakra profíci, takže pohoda! Je to prostě mazec. Vysadí vás na špičce hory a jedete strašnou kudlu do údolí pod vámi.

Kolik snowboardistů se vejde do helikoptéry? A jak dlouho vlastně letíte nahoru?


Většinou jsou to tři čtyři jezdci, průvodce a pilot. Někdy musíme letět dál do pustiny, kde jsou super kopce, a to se potom letí třeba dvacet minut. Občas nám funguje helikoptéra i jako lanovka. Pilot nás vozí nahoru nějakých deset minut. Dole jsme zhruba za půl hodinky.

Může si takto zalyžovat i zdatný amatér? Jak je to finančně náročné?

Každý by měl mít alespoň nějaký lavinový kurz . Naučí vás tam rozpoznat, kde je to ještě dobré a kde už by se jezdit nemělo. Dělá se rozbor sněhu a podobně. Jinak finančně náročné to docela je. Provoz helikoptéry stojí dost peněz. Většinou je to 460 dolarů za půl dne. To jsou tak tři čtyři jízdy.

Na Aljašce tedy končíte sezonu. Jak jste spokojená s jejím průběhem?


Na ty hromady zranění, která jsem měla, se to docela povedlo. Na Dew Tour v USA jsem skončila na celkovém třetím místě, to bylo v pohodě. V TTR (seriál pro celosvětový žebříček snowboardistů) jsem právě skrz ta zranění jela hodně málo závodů, takže žádná hitparáda.

Připravovala jste se na nějaké závody speciálně? Které pro vás byly nejdůležitější?


Připravuji se na všechny závody stejně a prakticky celou sezonu. Nerozlišuji, že bych nějaký závod preferovala a jiný ne. Když už si vyberu, že tam pojedu, tak tomu dávám všechno.

Který výsledek vás nejvíce potěšil a byl z vašeho pohledu nejdůležitější?


Určitě X-Games (série závodů v extrémních sportech) byl jeden z nejdůležitějších. Bohužel se mi nepovedlo zajet nějaký super výsledek. Ale už jenom to, že mě pozvali, byl úspěch. Byla jsem zrovna po zlomené klíční kosti a tři týdny jsem nejezdila. Skákat potom čtyři dvacetimetrové skoky bylo dost psychicky i fyzicky náročné. Hodně dobrý výsledek bylo také třetí místo v Dew Tour.

(To je show sestavená ze tří závodů během tří měsíců. Závodníci předvádějí snowboardové a freestyle lyžařské umění na U-rampách, zábradlích a skokanských můstcích. Muži a ženy závodí ve třech disciplínách a vítězové si dělí 2,5 milionu dolarů).


Můžete nastínit, co vás čeká v nové sezoně a které závody budou pro vás stěžejní?


Příliš se to nemění a ty nejdůležitější závody zůstávají jako vždycky. TTR tour, Dew Tour a X-GAMES, kde se přidal jeden závod v Jižní Americe. Tam bych se ráda mrkla. No a samozřejmě musím zajet nějaké závody FIS. Jelikož se nepodařilo prosadit, aby TTR bylo započítáváno do kvalifikace na olympiádu.

Po Aljašce vás čeká letní pauza. Jaké máte plány?


Ráda bych začala surfováním na Bali. Už delší dobu to s holkami plánujeme, snad se to letos podaří. Potom asi zase Amerika. Nějak se mně tam zalíbilo. Jsou tam krásné hory a mám tady spoustu kamarádů.

Zúčastňujete se různých reklamních a společenských akcí. Je to pro vás povinnost? Jak se na takové akci cítíte? Vnímáte to i jako svoji prezentaci a propagaci snowboardingu?


Je to moje práce. Firmy mně dávají peníze na ježdění a očekávají, že budu dobrá. Potom si mě všimnou média a budou chtít fotky a rozhovory. Nejdřív jsem byla při takových příležitostech docela nesvá, ale postupem času se z toho stane všední věc. Fotky, videa, rozhovory do novin a časopisů k tomu patří. Když je focení nebo natáčení vymyšlené originálně nebo nějak vtipně, tak se na něj často i těším. A jednoznačně to beru jako propagaci snowboardingu, míru, lásky a vůbec ohleduplného životního stylu k přírodě a lidí vůči sobě.

Uvidí vás v blízké době také fanoušci v Česku? Plánujete u nás v nové sezoně nějaké závody?


Zatím v Česku žádné závody neplánuji, ale chtěla bych se tam podívat příští zimu. Už jsem doma nejezdila ani nepamatuji.

Před dvěma roky jste v Uherském Brodě odmaturovala a váš bratr vás přihlásil na fakultu tělesné výchovy a sportu do Olomouce. V jaké fázi je vaše studium?


Abych řekla pravdu, moc jsem toho nenastudovala. Nejde to prostě stíhat. Spojit sportování a školu je strašně složité. Navíc hodně cestuji a školu jsem opravdu zanedbávala. Zatím to neklapalo, uvidíme, co v budoucnu.


Před rokem a půl jste se přestěhovala z Uherského Brodu do Zlína. Už jste si v novém bydlišti zvykla?


Určitě. Zlín je super, má spoustu kulturního i jiného vyžití. Moc často ale zase ve Zlíně nejsem, abyste si nemysleli. Jestli moc, tak dva měsíce v roce.

Neztratila jste kontakt s kamarády a spolužáky z Uherského Brodu?


Ani ne. Občas se potkáme. Je pravda, že už to není, co to bývalo, zase na druhou stranu, jak často se vídají ostatní spolužáci? Už holt nejsme spolu každý den ve škole.

V jaké životní fázi nebo etapě se právě nacházíte?

Ve fázi naklonění luny Měsíce k Venuši v konjunkci k Saturnu. Takže pohoda a žádný stres.

 

VIZITKA


Šárka Pančochová se narodila v roce 1990 v Uherském Brodě a na prkně začala jezdit v jedenácti letech. V současnosti je nejlepší českou freestyle snowboardistkou a zároveň jako jedna z mála u nás se tomuto sportu věnuje na profesionální úrovni. Patří mezi evropskou snowboardovou špičku.

Přezdívka: Sharki

Datum narození: 1. listopadu 1990

Disciplína: Snowboarding Freestyle

Web: www.sarkapancochova.cz

Profese: Profesionální sportovec

Další sporty a koníčky: Lezení, plavání, fitness.


Výsledky: 14. místo OH ve Vancouveru, 1. místo v závodě Světového Poháru Kreischberg 2010, 3. místo BEO Slope Style 2010, 8. Místo TTR, 5. místo Burton Open series, 9. Místo na Mistrovství světa v rampě, 4. místo Roxy Chicken Jam Salbach 2010, 4. místo Horsefeathers Pleasure Jam Schladming 2009


Úspěchy: Juniorská Mistrině světa 2008, Vítězka závodu Světového poháru 2010. Třetí místo v Dew Tour 2011. Jedenáctá na prestižním závodě Grand Prix v americkém resortu Copper Mountain 2011. Třetí místo v celosvětovém žebříčku snowboardistů TTR 2011.

 

8 X ŠÁRKA PANČOCHOVÁ

1. Oblíbené místo ve u nás a ve světe?

Doma v baráčku ve Zlíně, ve světě asi Mammoth Mountain (zimní středisko v Kalifornii).

2.Váš největší fanoušek?

No, jasně naše mamka.

3. Oblíbená hudba?

Jejda, toho je hodně. Gotye, Noad and the whale, Depostees. Tohle zrovna poslouchám.

4.  Oblíbený nápoj?

Čistá pramenitá voda.

5. Oblíbený film, herec, herečka?

Hmm...Prokletý ostrov. Dicaprio je dobrej!

6. Oblíbený politik?

Žádného v Česku neznám.

7. Oblíbený sportovec u nás a ve světe?

Všechny  moje kamarádky snowboardistky.

8. S kým byste se chtěla v životě setkat?

S dalajlámou. 

Fotky Šárky Pančochové jsou tady:

http://slovacky.denik.cz/ostatni_region/freestyle-snowboardistka-pancochova-bojovala-jsem-s-lavinou-20120420.html

 

Autor: Stanislav Dufka