Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DUBEN 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Tak jako v každé práci, tak i v novinařině máte chvíle, kdy se vám daří a naopak nedaří. V novinařině se kvalita práce pozná především podle toho, jak kvalitní, zajímavé, a čtenářsky vyhledávané články píšete - a především odevzdáváte k publikování. Bohužel, začátek nového měsíce mě zastihl v ne zrovna nejlepší "formě". Pokud nic moc dobrého neodevzdáváte, nebo se vám nepodaří získat zajímavé informace, potom se trápíte a trápíte. A čím víc máte svou práci rádi, tím je takové trápení horší a nálada bídnější.

Navíc novinář pracuje ve velmi konkurenčním prostředí, kdy se o podobné články snaží spousta dalších novinářů z mnoha konkurenčních médií. A konkurence je svým způsobem i ve vlastní redakci, kde člověk pracuje. Byť si navzájem fandíme, alespoň v to doufám, tak zároveň týden co týden máme před sebou tabulku s pořadím, jak moc čtenáři četli články jednotlivých redaktorů a redaktorek.

Upřímně řečeno, ono toho toho trápení, naštvání a zklamání, že články nejdou tak, jak by si člověk přál, je mnohem více, než okamžiků, kdy se člověk šťastně raduje. Takže vlastně začátek dubna není až tak nějakou výjimkou. 

 

 

 

Kratší pracovní týden od 2. dubna do 5. dubna 

 

Pavlovi je marketing cizí. Nejde cestou laciného úspěchu, říká vlivný muž z Hradu  

Na Hradě má svou kancelář na stejném patře jako prezident Petr Pavel. Aktuální dění s ním probírá každý pracovní den. Politolog Tomáš Lebeda je prezidentovým hlavním poradcem pro domácí politiku. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak Pavel může měnit Česko, i to, že marketingově vůbec nepřemýšlí. 

 

 

Rakušana bych seřval a vystřídal, řekl Zdechovský. Střílí se do nohy, reaguje ministr 

Čelní kandidáti koalice Spolu do evropských voleb kritizovali při představení kandidátky ministra vnitra Víta Rakušana, který je sice jejich vládním kolegou, ale zároveň volebním soupeřem. Tomáš Zdechovský a Alexandr Vondra mu vyčítali postoj k řešení migrace. Rakušan pro Aktuálně.cz řekl, že kritiku považuje za neférovou. A věří, že se Spolu nebude předhánět s populisty a extremisty. 

 

Dvacet balíčkoroků pošle kuřáky na vyšetření rakoviny. Strach je zbytečný, říká lékař

V Česku běží pilotní program časného záchytu rakoviny plic u kuřáků. Nemoc je nebezpečná v tom, že nebolí a dlouho ji nelze poznat. A když se projeví, je už většinou pozdě. Zájem o vyšetření je ale zatím nižší, než se čekalo. Část kuřáků se mu vyhýbá, obávají se například toho, že by museli s cigaretami přestat. Není to však pravda, uklidňují lékaři z Národního screeningového centra. 

 

Ústí buď milujete, nebo se odstěhujete. Je to laboratoř, žádná idylka, říká patriotka  

ad Labem. I když si je vědoma, že město ani celý region nemá příliš dobrou pověst, nedá na něj dopustit. A snaží se mu nejrůznějšími aktivitami pomoct. "Ústí je plné výzev a velmi zajímavých lidí," prohlašuje. Aktuálně.cz přináší další příběh ze seriálu Inspirativní Česko. 

 

 

Víkend 6. a 7. dubna

 

 

 

 

 

 

 

 

Delší pracovní týden od 8. dubna do 14. dubna

 

Vondra: Mladému Ukrajinci v Česku bych řekl, aby se vrátil domů a bojoval

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) odmítá poraženecké nálady a nepřímo vyzývá mladé Ukrajince v Česku, aby šli svou zemi bránit. "Jestli by byl zdravý, tak bych mu řekl: Proč nejsi tam?," uvedl Vondra pro Aktuálně.cz. 

 

Nejsem stalinista, Cyril Svoboda to totálně přepálil, ohrazuje se ministr Hladík 

 

Místopředseda KDU-ČSL a ministr životního prostředí Petr Hladík trvá na tom, že by měl expředseda Cyril Svoboda ze strany odejít. Zároveň se v rozhovoru pro Aktuálně.cz ohrazuje proti tomu, že ho Svoboda označil za stalinistu. "Totálně to přepálil. Je nepřijatelné, jestliže mě fakticky srovnal s někým, kdo nechal zabít miliony lidí," říká ministr. 

 

 

Vládě hrozí, že přijde o milion voličů. Přinášíme příběhy těch, které Fiala zklamal 

Volili jsme nynější vládní strany, důvěřovali jsme premiérovi Petru Fialovi a jeho vládě, ale po více než dvou letech jejího vládnutí jsme zklamaní, svěřily se Aktuálně.cz desítky lidí, jejichž vybrané výpovědi přinášíme. Podle průzkumů jich je téměř milion. Kdo jsou voliči, kteří přestávají věřit vládní koalici, kolik jich je a přišla o ně vláda definitivně? 

 

Fiala přesvědčivě obhájil post předsedy ODS. Ve straně ale roste nervozita x 

Premiér a předseda ODS Petr Fiala si zatím užívá na kongresu ODS v Ostravě velkou podporu, která byla nejvíce patrná při volbě předsedy strany. Delegáti jej opět jednoznačně zvolili do čele partaje, když získal 424 hlasů od 525 přítomných delegátů. Fiala, který v hlasování neměl vyzyvatele, tak má šanci během dvouletého mandátu překonat v délce vedení ODS "otce zakladatele" Václava Klause. 

 

 

ODS si po letech zvolila do vedení ženu. Jsem obyčejná holka z vesnice, říká Decroix x 

 

Občanská demokratická strana patří dlouhodobě ke stranám, které mají ve vedení málo žen. ODS dokonce neměla v posledních letech žádnou, kolem předsedy Petra Fialy byli jen samí muži. Teď už to není pravda. Delegáti sobotního kongresu zvolili místopředsedkyní poslankyni Evu Decroix, která získala 311 hlasů. 

 

 

Odmítaný Zahradil se loučil s ODS. Odcházím na střídačku, řekl a zastal se Babiše x 

Jedna z dlouholetých tváří ODS se stahuje do ústraní. Jan Zahradil několikrát vedl kandidátku do evropských voleb, byl také poslancem, ale ve straně se ocitl na okraji názorových proudů. Svůj post v europarlamentu v červnu obhajovat nebude.