Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DUBEN 2024 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Myslel jsem si, že budu mít letošní rok klidnější, než roky minulé, ale zatím to tak nevypadá. Slibuji, slibuji, že opravdu od letošního jara budu více s vámi, říkal jsem manželce, která koupila malou chatu kousek od Prahy s vírou, že mě od práce lépe odláká a všichni budeme více pospolu. Jenže už teď vidím, jak se mi události hrnou, kolik toho chci stíhat a co všechno nestíhám. Takže polovinu měsíce dubna prožívám v sobotu a v neděli v Ostravě na kongresu ODS a myšlenkami jsem už v dalším týdnu, kdy chci napsat reportáž z cesty prezidenta po Zlínském kraji.

 

 

15. duben, pondělí

 

Já a volnomyšlenkářka? Vždyť jsem 20 let vdaná, diví se nová místopředsedkyně ODS 

Ještě než se pustila do rozhovoru s Aktuálně.cz, poprosila nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix o to, aby si mohla zaběhnout pro svou kšiltovku. Právě jí překvapila mnohé delegáty kongresu, když si ji před nominačním projevem nasadila na hlavu. "Buďme odvážní," bylo na ní napsáno. "To je pro mě alfa a omega úplně všeho. Být odvážný," říká v rozhovoru Decroix. 

 

 


 

 

16. duben, úterý

 

Za pravicovější ODS. Chceme kapitalismus, odbory jsou náš nepřítel, hlásají kritici 

Přestože víkendový kongres ODS potvrdil vysokou podporu vedoucímu tandemu Petr Fiala a Zbyněk Stanjura, ozývají se i kritici současného směřování strany. Vedení vyčítají, že dělá málo pro tržní ekonomiku a svobodu podnikání, má málo odvahy k reformám a neplní sliby. Kritizují také přílišnou vstřícnost k Evropské unii. A upozorňují, že vládě zbývá už jen rok a půl. 

 

 

 

 

Toto video nakonec na web Aktuálně.cz nešlo, ale dal jsem si ho na sociální sítě. Myslím, že bylo zajímavé. A dočkalo se desítek tisíc zhlédnutí. Tady je:

 

 

 

 

 

17. duben (středa)

 

 

 

 

 

Lhota byla na nohou, poprvé zažila návštěvu prezidenta. Jste inspirující, řekl Pavel  

 

Pro Ostrožskou Lhotu to byla návštěva, která nemá v její historii obdobu. Ještě nikdy ji nenavštívil prezident ani jiný významný, vysoce postavený politik. Když byl tedy starosta Roman Tuháček letos v únoru na Pražském hradě coby první muž Vesnice roku 2023, o to více zval Petra Pavla na návštěvu. Neuběhly ani dva měsíce a prezident Pavel se ve Lhotě objevil. 

 

 

 

18. duben, čtvrtek

 

Některé odkazy dávám na  internet druhý den po odjezdu prezidenta. A zároveň publikuji i druhý článek z jeho přítomnosti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolářovi své plány nedávám a o ničem tajném s ním nemluvím, hájí Pavel svého poradce 

 

Už podruhé ve své funkci navštívil prezident Petr Pavel závod České zbrojovky, tentokrát v Uherském Brodě. Při loňské návštěvě Spojených států zavítal do továrny společnosti Colt, která patří Čechům. Podobně jako v USA čelil prezident otázkám, jestli za jeho návštěvou nestojí jeho poradce Petr Kolář, který pro zbrojovku pracuje. 

 

 

19. duben, pátek

 

Vzal jsem si dva dny volna, protože potřebuji velmi nutně pracovat na dokončení knihy o novinařině. Od rána do večera se snažím soustředit jen a jen na psaní knížky, ale následující akci v Uherském Ostrohu chci zachytit a šířit dál. Později napíšu, proč. Proč v ní vidím velký smysl a užitek. zatím video: 

 

 

 

 

 

20. duben, sobota

 

A nezapomínám na pohyb. Čím jsem starší, tím víc bolí. A vím více si ho užívám :) A mimichodem, ať je blahořečen i svatořečen ten, kdo vysázel stromy o obou okrajů silnice. Krása! Nádhera! Děkuju! Klaním se před každým, kdo sází stromy, kdo je udržuje při životě!

 

 

 

 

 

21. duben, neděle 

 

Tři stupně! Uf, pořádná zima :) Po sedmé ráno jdu nahrávat video, než začnou chodit lidi do kostela, po nahrávání si chci zajít ještě na procházku kolem Lhoty, ale ruky mám tak zmrzlé, že místo toho utíkám domů do tepla. A publikuji toto video, které vyvolalo mnohem větší pozornost, než jsem si myslel:

 

 

 

Ještě jsem dal na internet původní nesestříhané části videa z pobytu prezidenta v Ostrožské Lhotě. 

 

 

 

 

 

23. duben

 

Koho se dotkne reforma důchodů a je nutná? A proč Babiš navrhuje, co sám zrušil?  

O reformě důchodů se mluví desetiletí, konkrétní návrh ale veřejnost nikdy neviděla. Nyní ho chystá ministr práce Marian Jurečka. Snaha prezidenta Pavla projednat plán i s opozicí ale narazila, ANO po první schůzce začalo jednání bojkotovat. Změny mají zajistit udržitelnost důchodového systému i pro další generace. Aktuálně.cz shrnuje odpovědi na hlavní otázky. 

 

24. duben

 

 

 

 

 

25. duben

 

Neměla jsem lajky, vysvětluje Langšádlová svůj konec. Z postoje TOP 09 byla zklamaná 

Ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09), která ve čtvrtek ráno podala demisi, musela po celou dobu bojovat s výtkami, že je málo viditelná. To bylo nakonec důvodem, proč skončila. Sama prohlásila, že ztratila podporu strany. Vedení TOP 09 ji kritizovalo, že veřejně neumí prodat svou práci a je málo vidět. 

 

 

Protože dávám dohromady článek o lidovcích a Marianu Jurečkovi, zaběhl jsem si  na jednu akci lidovců v centru Prahy. A když už jsem tam byl, natočil jsem  toto video:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. duben, sobota

 

Volný den, pohoda, a mně to nedalo, abych nereagoval na ostrou kritiku na Twitteru. Která vyvolala další kritiku :) Právě toto je důvod, proč je pravděpodobné, že odejdu z této sociální sítě :(

 

 

 

 

 

 

28. duben, neděle

 

Nebyl to úplně nejlepší nápad jít si zaběhat kolem poledne, když venku bylo přes 25 stupňů, ale nakonec jsem byl rád, že jsem zamířil do Tróje na kanál. Natočil jsem tam jedno milé video a také udělal fotky jako pozvánku na Běh s Pamětí národa.

 

  

 

  

 

 

 

 

29. duben

 

Konec paní ministryně je něco, co hýbe politickou i novinářskou scénou. A přestože jsem se točil kolem tohoto docela blízko, nakonec nejlepší citaci získala konkurence, která ministryni na odchodu zastihla na telefonu. A my ostatní jsme už jen konkurenci citovali :( :( :( 

 

"Neviditelná" Langšádlová už má sbaleno, nástupci napsala dopis. Bude jím Tuleja  

 

Ministryni pro vědu a výzkum Helenu Langšádlovou čekají poslední dny ve funkci. "Všechno jsem vyklidila, stůl mám prázdný. Odcházím s čistým svědomím, že jsem se snažila dělat maximum," říká pro Aktuálně.cz. Dodává, že svému nástupci napsala dopis. Podle informací Aktuálně.cz ji nahradí bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja. Prezident ho má jmenovat v pondělí 6. května. 

 

 

 

 

 

30. duben

 

Mohl by mluvit jako Grygar, říká Válek o novém ministrovi. Ten zmínil Supermana  

Budoucí ministr pro vědu Pavel Tuleja při svém prvním vystoupení nešetřil úsměvy, moc toho ale zatím neřekl. Přesto vedení TOP 09 věří, že je tím správným nástupcem Heleny Langšádlové, která končí kvůli slabé prezentaci své práce. Prezident jmenuje nového ministra v pondělí 6. května. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náš Marian to odnáší za ODS, stěžují si lidovci. Chtějí po Jurečkovi, aby přitvrdil 

S propadajícími preferencemi lidovců rostou jejich stížnosti vůči koaliční ODS. Mnozí členové KDU-ČSL jsou přesvědčeni, že jedním z hlavních důvodů jejich slabé podpory voličů je politika předsedy Mariana Jurečky, který vystupuje jako ministr práce s nepopulárními opatřeními. Lidovci požadují, aby tato opatření hájila ODS a on bojoval za rodiny a sociálně slabé.