Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Posledním měsíc před realativním volnem s dovolenými, měsíc voleb do Evropského parlamentu a také měsíc, kdy začne Mistrovství Evropy ve fotbale. První víkend jsem chtěl moc prožít na Slovácku, kde byla spousta zajímavých akcí a událostí, ale musel jsem zůstat v Praze a částečně pracovat.

 

2. červen (neděle)

 

První červnový víkend zůstávám v Praze, abych zachytil následující akci, která má důležitý dobročinný charakter. Jde o první ročník cyklojízdy, kterou si její účastníci připomenout skvělého novinářského kolegu Dana Anýže, který bohužel nedávno zemřel, a zároveň podpoří nově vzniklý fond, nesoucí jeho jméno. Cíl je ušlechtilý a smysluplný - vybrat peníze, které umožní mladým, začínajícím novinářům, se zájmem o zahraničí, aby mohli nastoupit na půl roku do redakcí a okusit tuto práci přímo v praxi.   

 

"Do novinařiny může jít jen srdcař." Sbírku na začínající autory zahájila cyklojízda   

Nově vzniklý Fond Daniela Anýže na podporu mladých novinářů má za sebou první akci. Kolegové tohoto novináře, který loni zemřel po vážné nemoci, vyrazili na cyklojízdu po okolí Prahy. 

 

 

 

Jsem moc rád, že jsem publikováním podpořil i tento smysluplný projekt. Jeho cílem je zájemcům ukázat, jakou "obilnicí světa" je Ukrajina, jak moc zemí ji potřebuje pro svou výživu, ale také, a především, jak Rusko v rámci své barbarské války na Ukrajině tuto obilnici ničí.   

 

Rusové ničí obilnici Evropy a ohrožují svět hladem. Důkazy teď vidí přímo z ambasády 

Když se teď pracovníci ruské ambasády v Praze podívají z oken, uvidí několik zničených zemědělských strojů. Jde o techniku, kterou Rusové zdevastovali při válce proti Ukrajině. Ministerstvo vnitra ji přivezlo v rámci výstavy Ukrajinská pole orná i válečná, je součástí projektu Putinův hlad. Upozorňuje na hybridní válku Ruska se světem, když prohlubuje zdražování a nedostatek potravin. 

 

 

3. červen (pondělí)

  

Evropské volby jsou ve finále! V redakci se hodně domlouváme na tom, co a jak k nim budeme ještě dělat, na co se v těchto dnech soustředíme, co považujeme za nejdůležitější. Od úterý bych se chtěl už pohybovat v terénu, ale v pondělí se snažím ještě dokončit články, na kterých jsem pracoval v minulých dnech.

 

Následující téma jsem nabíral už poslední květnový den, v pátek navečer, ale na web jsme ho dávali na začátku června. A já k němu natočil i několik videí, která jsem střihl do článku a zároveň dal ve větším počtu na internet. 

 

  

Foltýn má vybrat bažinu kýblem, smysl to ale má, říká Marhoul o boji s dezinformacemi

Občanské iniciativy bojující proti dezinformacím oceňují jmenování Otakara Foltýna koordinátorem strategické komunikace státu. Zároveň ale vyjadřují obavy, jestli mu vláda poskytne dostatek lidí a peněz na to, aby mohl s ruskou dezinformační válkou proti Česku něco skutečně udělat. A neskončil jako jeho předchůdce. 

 

 

 

  

 

4. června (úterý) 

  

I v tomto případě šlo o novinařinu. V úterý navečer jsem z redakce zašel na setkání, které se týkalo budoucnosti Syndikátu novinářů. Na setkání zval Vojta Boháč a Dominikou Píhovou, kteří jsou v syndikátu velmi aktivní, a pro mě bylo velmi zajímavé poslechnout si jejich názory a plány.

 

 

 

 

5. června (středa)

  

Co napsat ve finále kampaně do evropských voleb? Snažíme se samozřejmě najít témata, která považujeme v těchto momentech za zásadní, a zároveň věříme, že by mohla zaujmout naše čtenáře. Taktika Starostů a nezávislých nám přijde taková, že splňuje obě kritéria. Takže sháním informace a sepisuji. 

 

 

"Aby splaskl mýtus neomaleného frajera." STAN závěr kampaně postavil na kritice Turka 

 Volební lídr Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek původně nebyl pro Starosty soupeřem. S tím, jak rostla jeho popularita a začal se navážet do jejich jedničky Danuše Nerudové, to vládní hnutí přehodnotilo. V závěru kampaně, která vyvrcholí v pátek a v sobotu evropskými volbami, ho mají Starostové za nejčastější cíl.

 

 

 

6. června (čtvrtek)

 

Tématem číslo 1 se v politice stává Filip Turek a jeho zvláštní záliba. Debatujeme v redakci, jak se tomuto tématu pověnovat. Volám předsedovi strany, za kterou Turek kandiduje, a který Turka do politiky dostal, a pokládám mu několik otázek. 

 

Šéf Motoristů: Turek miluje nekorektní humor, ale nácek není. I v ČT je Hitler pořád

Jednička společné kandidátky Přísahy a Motoristů sobě do Evropských voleb Filip Turek před lety publikoval příspěvky, ve kterých psal o Adolfu Hitlerovi. Jedna fotografie ho zachycuje hajlujícího v jedoucím autě. Předseda Motoristů Petr Macinka v rozhovoru pro Aktuálně.cz Turka hájí. Podle něj jejich lídr evropské kandidátky není nacista, jen má rád nekorektní humor. 

  

 

 7. červen (pátek)

 

S komentátorem Petrem Honzejkem jsem točili rozhovor o možném výsledku voleb, a já hned po skončení natáčení měl pocit, že jsem něco důležitého neřekl. Tak jsem to ještě napsal na Twitter. A mimochodem, po volbách se ukázalo, že moje úvaha nebyla mimo, nespokojení lidé s vládou se ozvali a přišli volit její kritiky.  

 

 

  

Tady mě to nedalo. Byl jsem už za celý den dost unavený, ale říkal jsem si, že předávání této ceny musím zachytit. Cítil jsem, že by mohla zaznít důležitá slova. A já jsem přesvědčený, že zazněla. Jsem opravdu rád, že jsem je zprostředkoval mnoha lidem.  

 

 

 Toto jsem měl nějakou dobu v hlavě, nebyl jsem si jistý, jestl isi mám takto "stěžovat" na Andreje Babiše, ale nakonec jsem si řekl, že veřejnost by měla vědět, jak vystupuje například v tomto případě. A jsem i rád, že jsem dal najevo jasný nesouhlas s takovým jeho vystupováním.

 

 

 Bartoníček a Honzejk tipují výsledky Evropských voleb. A jdou kaskadérsky proti průzkumům 

Dobrý den z Hospodářek, je pátek sedmého června! Začínají volby do Evropského parlamentu, a tak probereme, jak si kdo stojí, kdo může vyhrát, kdo může překvapit a s kým to zase vypadá bledě. Já jsem Petr Honzejk a půjdeme na to s mým hostem Radkem Bartoníčkem z Aktuálně.cz hned po několika byznysových zprávách! 

 

 

9. červen (neděle)

 

Jsem šťastný, že jsem zase začal pravidelně běhat. Nejhorší je začít, když si člověk dá přestávku několik dní. Nebo týdnů.  Běh je hlavně radost, ale možná ještě více ochrana před každodenním stresem a shonem, který si těžko dovede představit někdo, kdo ho nezažívá.

 

 

 

 

Večer:

 

 A je tady volební noc!!!! Přinesl jsem o  ní řadu příspěvků, které redakce dávala do on-linu, v němž byly informace i od mých kolegů z dalších volebních štábů.

 

        

10. červen (pondělí)

  

  

  

11. červen (úterý)

  

  

Zvolení jí uniklo o pár hlasů. Život jde dál, ale výsledek je alarm pro vládu, říká 

 

Lidovecké europoslankyni Michaele Šojdrové jen těsně uniklo znovuzvolení. K tomu, aby přeskočila Ondřeje Krutílka z ODS a obhájila mandát, jí chybělo 663 hlasů. "Aspoň si můžu chvíli odpočinout," říká k neúspěchu žena, která se ve vysoké politice pohybuje téměř třicet let. Výsledky eurovoleb považuje za varování vládě. 

  

           

12. červen (středa)

  

  

Nazývejme věci pravými jmény. Tohle byl debakl vládních stran, říká Miroslav Kalousek

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že volby do Evropského parlamentu skončily debaklem vládních stran. Kabinet premiéra Petra Fialy kritizuje za to, že neplní sliby. "Z chování vlády leze jen zoufalá snaha dovládnout a hlavně se vyvarovat jakýchkoliv prudkých pohybů. Ale ono to bez nich nepůjde," míní. 

  

Podělal jsem to a bál se, že mě ODS vyhodí. Přestanu urážet ženy, kaje se Novotný 

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) tvrdí, že do poslední chvíle nevěděl, jestli ho výkonná rada v úterý večer nevyloučí ze strany kvůli jeho chování. Zejména když úzké vedení ODS nedávno pro jeho vyloučení bylo, včetně předsedy Petra Fialy. "Já jsem si nikdy nemyslel, že mě vyhodí, ale tentokrát jsem se fakt bál," řekl Aktuálně.cz ve své kanceláři v Řeporyjích. 

  

  

     

Benda: Zahradil návštěvou Turka poškodil ODS. Za ním čouhá Šlachta a to je nebezpečné 

 

Účast končícího europoslance ODS Jana Zahradila na vyhlášení výsledků voleb ve štábu konkurenční koalice Přísahy a Motoristů sobě vyvolala v ODS nelibost. Aktuálně.cz to potvrdil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který Zahradilovo chování ostře kritizoval. "Jeho teatrální výlet za Šlachtou a Turkem byl velmi nešťastný. Je to součást provokace," říká. Vyloučení ze strany ale nenavrhne. 

 

 

13. červen (čtvrtek)

  

 

Fialu rozčílil podnikatel. Stát není pojišťovna, aby za vás nesl riziko, prohlásil 

Premiér Petr Fiala (ODS) musel krátce po skončení evropských voleb čelit kritickým dotazům, které se týkaly ekonomické politiky vlády. Setkal se s nimi ve čtvrtek v pražském klubu Rock Café, kde startoval svou novou tour s názvem Restart Česka - Na cestě k vám. Při jedné z odpovědí se premiér nezvykle rozvášnil.