Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Být tam, kde se něco podstatného v naší zemi děje - to byl můj cíl i v roce 2023. Přitom jsem natáčel mnoho videí s politiky i nepolitiky. TADY je výběr

Je to jen jedna část mé novinářské práce, dokonce bych řekl, že ta část, kterou si přibírám dobrovolně ke své hlavní práci, ale možná paradoxně vyvolává největší reakce - pozitivní i kritické. Jde o nahrávání lidí na politická témata, na veřejné dění, na vládu a další podobná témata. Začal jsem s tím hned po návratu do Prahy v roce 2016 a s každým dalším rokem nahrával na mobil stále víc a víc. Pokračuji v tom i nadále, protože bych zešílel, kdybych měl stále sedět v redakci. Nechápu, že někteří novináři to vydrží i celý rok :) 

Prapočátky mého nahrávání na mobil jsou ale podstatně starší, začal jsem nahrávat brzy poté, co byly cenově dostupné mobily s možností nahrávání videí. Což bylo už někdy před rokem 2010, kdy jsem žil dočasně na moravském Slovácku a mapoval jsem například tradice či vzpomínky pamětníků. 

Proč vlastně videa s politiky, ale mnohdy i s nepolitiky, nahrávám? Samozřejmě, první důvod: Baví mě to. I když občas se netěším a už noc před nahráváním nespím a přemýšlím, jestli se mi podaří něco nahrát, jak to udělat, abych něco nahrál, co a jak s lidmi probírat. Druhý důvod, a to ten hlavní: Vidím v tom smysl, užitek pro druhé lidi, pro tuto zemi. Jsem přesvědšený, že je nesmírně důležité mluvit s lidmi, zajímat se o jejich názory, zajímat se o to, jak žijí, jak vnímají dění v naší zemi, co se jim líbí a nelíbí. Myslím si, že tato zpětná vazba může napomoci tomu, abychom ještě víc přemýšleli, co a jak s naší zemí dělat dál, kde jsou její slabé a silné stránky. A třetí důvod: Cítím radost z toho, když přicházím k člověku o kterém nic nevím a  během několika minut se mi tento člověk otevře tak, že můžu žasnout nad tím, jak fantastická je lidská bytost, co všechno se v ní odehrává, jakými životními cestičkami kráčí.    

Pokud jde o nahrávání v roce 2023, nejvíc ze všeho mě na konci letošního roku napadá toto: Je to možné, že jsem byl schopný natočit takovou fůru videjí, být na tolika místech a mluvit s tolika lidmi? Tak trošku nechápu  a kroutím hlavou :) Navíc, aniž bych to komukoliv v naší redakci vyčítal, jsem na většinu těchto akcí chodil z vlastního zájmu, o videa v redakci většinou velký zájem nebyl, pozitivních reakcí minimum. Což byla i výhoda, jediný tlak jsem tak cítil sám od sebe na sebe. Často bylo jen na mě jestli natočím nějaké video. A když jich bylo více, pět či deset, byla to jen má "blbost", že jsem jich točil tolik. 

Teď se nad svou urputností spíše usmívám, ale zároveň už s vážným výrazem si uvědomuji, o jak strašně moc času a třeba i společných zážitků jsem ochudil svou rodinu i sám sebe. Zejména, když "poděkováním" za videa  byla mnohdy kritika na sociálních sítích. O to více jsem vděčný těm lidem, kteří měli pro mou snahu a práci pochopení. Jím jsem opravdu obrovsky vděčný - nebylo jich málo, oni byli patrně pro mou práci tím hlavním motorem. Sám sobě ale na konci roku 2023 slibuji: Takový rok už asi nikdy opakovat nechci.

 

RB 

  

 

LEDEN  

   

    

  

 

 

 

 • V lednu proběhla také akce Milionu chvilek pro demokracii s názvem Demokrat na Hrad, která byla fakticky namířena proti tomu, aby lidé prezidentem nezvolili Andreje Babiše.

   

  

 

 

 • Tady jsem zachytil atmosféru v Ústí nad Labem, pokud si dobře pamatuji, toto byly okamžiky, které výrazně napověděly, že prezidentem bude patrně Petr Pavel. Šli jsme ulicemi Ústí směr náměstí, myslím, že většina z nás čekala určitý počet jeho příznivců. Ale.... Ale sotva jsme se přiblížili k náměstí, uviděli jsme obrovský dav čekajících.   

  

   

 

 • A toto je pro změnu Benešov, mítink Andreje Babiše a moje povídání s jeho voliči. Toto video mělo hodně velký počet zhlédnutí i velmi různorodé reakce. 

  

 

 

 •  Leden byl tedy hodně akční měsíc, toto už je Praha a demonstrace Ladislava Vrabela. 

  

  

 

 • V lednu jsem se zašel také podívat na to, jak Milion chvilek pro demokracii točil svůj předvolební klip. A kromě jiného jsem tam mluvil s tímto velmi zajímavým mužem.  

  

  

 

 • Toto už je závěr ledna, poslední mítink ještě prezidentského kandidáta Petra Pavla před druhým kolem voleb. Atmosféra byla hodně silná, emotivní, bylo zřejmé, že na pódiu stojí patrně příští český prezident. 

  

  

 

ÚNOR  

 

 • Ze začátku jsem jezdil na výjezdy už prezidenta Petra Pavla do regionů. Zajímalo mě, jak se bude chovat, o co se bude zajímat, jak bude reagovat na lidi. A jak oni na něj. A samozřejmě, vedl jsem na mobil i rozhovory. Tady je jeden z nich. 

  

  

 

 • V únoru byla také velká akce na podporu Ukrajiny na pražské Letné, z řady rozhovorů vybírám tento. Málokterý český miliardář pomáhá Ukrajině tak jako tento muž. 

  

  

BŘEZEN

   

 • Už na začátku roku 2023 jsem si řekl, že nebudu příliš sledovat soudy s lidmi, kteří šiřili lživé informace, zdálo se mi, že naše země má důležitější témata, kterým bych se měl věnovat. Tento soud byl tak jeden z velmi mála, na které jsem si zašel. A natočil na mobil i videa.

  

  

  

 

 • Toto byla pro změnu zase zcela jiná akce, hodně recesistická, proti končícímu prezidentovi Miloši Zemanovi. 

 

  

 

 • Tady jsem šel mezi lidi ve chvíli inaugurace nového prezidenta, který v jednu chvíli vyšel na balkon. A mě zajímali lidé pod balkonem. 

 

 

  

  

 

 

 

 • Toto už je zcela jiná akce, jiné místo, jiná atmosféra. V březnu proběhla demonstrace Česko proti bídě, na které jsem mluvil s celou řadou účastníků. Tady jsou některé z rozhovorů. 

 

  

  

 

  

 

 

 • Tento rozhovor jsem točil na Slovensku, krátce předtím, než prezidenta Petra Pavla přijala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

  

 

 

 • Netajím se tím, že obdivuji lidi, kteří se snaží pomáhat Ukrajině i uprchlíkům z Ukrajiny. Stejně jako velmi soucítím s uprchlíky. Proto jsem byl šťastný, že jsem vyjel do Litomyšle a tam potkal tyto ženy. 

 

  

 

 

 • Opět protesty, tentokrát odborářská demonstrace i za účasti některých politiků. Byla to zvláštní sestava, protože mezi odboráři nechyběl jeden z nejbohatších Čechů Andrej Babiš či vůdkyně komunistů Kateřina Konečná. 

 

 

 

 

 

DUBEN  

 

 • V tomto případě jsem zašel do nového prostředí, a to mezi příznivce toho, aby po Praze bylo možné jezdit maximálně rychlostí 30 kilometrů za hodinu. Měl bych dodat, že toto hnutí nabralo v roce 2023 na síle, získalo dost velkou veřejnou pozornost a kromě příznivců se objevilo obrovské množství jejích kritiků.  

 

  

 

 • Další protivládní demonstrace, další názory kritiků vlády. Z mnoha vybírám toto video. 

 

 

 

 

 • Ale proti samotné demonstraci vystupovala i skupina jejích kritiků, mezi něž jsem také zavítal. A udělal rozhovor mimo jiné s Pavlem Novotným. 

   

  

 

KVĚTEN 

  

 • S Jakubem Jaškem jsem dělal rozhovor na demonstraci, která ho fakticky přivedla před soud, takže jsem byl zvědavý i na samotný soud. Nahrál jsem na místě několik videí, toto bylo jedno z nich. 

 

 

 

 •  O své slovo se ale občas hlási také studenti, kteří mě samozřejmě také zajímají. Proto vznikl kromě jiných také tento video rozhovor.

  

   

 

ČERVEN  

 

 • Toto je poněkud jiné video. Není přímo někde z ulice, ale přišlo mi zajímavé, tak ho sem dávám. V roce 2023 mě totiž hodně zajímalo, jak na tom Česko je s reformami, co se má udělat, co se ve skutečnosti dělá či nedělá, co se daří a nedaří. Na jedné akci věnované tomuto tématu promluvil takto upřímně premiér Petr Fiala a já jeho slova zachytil. Jinak dodávám, že zmiňovanému témat, jak si Česko (ne) vede, se chci věnovat v roce 2024 ještě mnohem intenzivněji.   

  

 

 •  Další velmi zajímavá akce. Bývalého prezidenta a premiéra Václava Klause člověk nepotkává každý týden, ba ani každý měsíc. Takže když jsem vyšel na tuto akci a uviděl ho, pokusil jsem se alespoň o krátký rozhovor. Vzniklo z toho video, které bylo opravdu hojně sdílené, sledované i citované. 

 

 

 • Tady jsem pro změnu zase na úplně jiné akci. V tomto případě se snažili upozornit na své téma příznivci manželství pro stejnopohlavní páry.   

 

 

 •  Aniž bych to tušil, toto video patřilo asi k těm nejvíce citovaným, přesněji řečeno, citována byla slova ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který už v tomto okamžiku fakticky ministrem nebyl. Bylo to jen několik minut předtím, než byl na tiskové konferenci oznámený jeho konec ve vládě. 

 

 

 

 

 •  V tomto případě jsem se vydal do Brna, byl jsem zvědavý, jak bude vypadat akce Romů, na které chtěli uctít památku Roma, který zemřel za nejasných okolností po konfliktu s mužem z Ukrajiny. Ve skutečnosti šlo spíše o protest proti Ukrajincům, ale byl jsem rád, že jsem se mohl na místě přesvědčit, co a jak se přesně děje. A jsem rád, že se následně emoce zklidnily a situace dál neeskalovala. 

 

  

 

 •  Další video, z něhož různá média citovala. Natočil jsem ho spíše shodou náhod. Když jsem dělal rozhovor s šéfem stínové vlády ANO Karlem Havlíčkem, v jednom okamžiku se zmínil, že má takovou jednu tabulku ohledne (ne) aktivity členů jeho "vlády". V té chvíli mi bylo jasné, že prostě tabulku i s povídáním pana Havlíčka o ní musím natočit na video. 

 

  

 

 

ČERVENEC  

 •  V tomto případě jsem se vydal na pražský Žižkov, kde jedna zajímavá Ukrajinka protestovala proti jedné ruské rodině, která podporuje válku na Ukrajině a jejího strůjce, ruského prezidenta Vladimíra Putina. Mimochodem, myslím, že i tato její akce přispěla k tomu, že se později tento podnikatel ocitl na českém sankčním seznamu podporovatelů války a Putina.

 

   

 

SRPEN  

 

 • Možná nejvíce skloňovaným ministrem, který by měl ve vládě skončit kvůli svým průšvihům, byl ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek. Když Milion chvilek pro demokracii uspořádal akci za jeho odvolání, šel jsem se ze zvědavosti podívat. A kdo by to čekal - přišel tam i samotný ministr.

  

  

 

 ZÁŘÍ

  

 •  S blížícím se koncem roku se objevilo zcela nové téma - protest části lékařů. Vše začalo jejich zdánlivě nenápadnou tiskovou konferencí. Mám pocit, že byla naplánovaná až na čtvrtou odpoledne, a stejně jako u spousty jiných akcí jsem si řekl jen sám pro sebe, že bych se mohl jít podívat. Jen tak z vlastního zájmu. Takže jsem šel. Netušil jsem, že téma stávky lékařů se stane možná nejdůležitější událostí příštích měsíců.  
  

 

 ŘÍJEN

  

 •  V říjnu přišlo další velké téma - barbarský útok Hamásu na Izraelce. Následovaly mimo jiné různé akce na podporu Izraele i na podporu Palestinců. Když byl ohlášený na Václavském náměstí první mítink, šel jsem se podívat. Opět to bylo spíše z vlastního zájmu. Natočil jsem na místě mimo jiné tento rozhovor.

 

  

 

LISTOPAD

  

 • Už několikátý rok se snažím natáčet v ulicích také 17. listopadu. Tentokrát jsem se snažil přijít co nejdříve, abych stihl Andreje Babiše. Zvláště, když jsem si pamatoval své naštvání ze 17/11 2022, kdy jsem podcenil to, že pan Babiš přišel už brzy ráno. Takže tentokrát jsem si dal záležet, abych byl nejpozději v osm ráno na místě.

   

 

 

 

 • Těžko vybírat nějaké další video, protože jsem jich natoči zase docela dost. Tak například dávám ještě toto. Lidé ho hojně sdíleli, zachytil jsem debatu ministra vnitra Víta Rakušana s jedním ze jeho kritiků.

   

 

 

 • Snažil jsem se také sledovat pokud možno opět z terénu hladovku ctihodného muže Jiřího Gruntoráda, který dostal do značně svízelné situace nejen ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, ale také premiéra Petra Fialu. Dá se říci, že nakonec vše dobře dopadlo. Jedno z videí jsem ale natočil ve chvíli, kdy řešení ještě bylo v nedohlednu.

  

   
 •  Ke konci listopadu proběhla demonstrace odborářů a také učitelů se studenty. Naštěstí proběhly nedaleko od sebe, takže jsem se snažil zachytit obě tyto akce, na obou jsem mluvil s řadou lidí. A natočil několik videí. Tady je jedno z nich.

 

  

 

  

 

PROSINEC

   

 •  Přemýšlel jsem, že při rozloučení s Karlem Schwarzenbergem požádám o akreditaci do Katedrály sv. Víta, ale nakonec jsem moc rád, že jsem se rozhodl být mezi lidmi před katedrálou. Sice byla příšerná zima, ale možnost sledovat na velké obrazovce smutné loučení a zároveň vnímat, jak ho prožívají lidí kolem, bylo nesmírně zajímavé a cenné. Natočil jsem více videí, tady opět dávám pro představu jen některá.

  

 

  

 

 •  V posledním měsíci roku jsem se mimo jiné vydal do Ostravy - Staré Bělé, kde existuje skvělá skupinka lidí kolem místní farnosti, která pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny. Přiznám se, že jsem docela zvažoval jestli pojedu, protože jsem měl trošku špatné svědomí z toho, že poslední předvánoční neděli nebudu věnovat rodině. Navíc jsem bohužel nedostal ani souhlas redakce, abycho mohl jet do Ostravy na služební cestu. Ale když jsem šel v sobotu večer spát, věděl jsem, že prostě musím ráno jet, protože lidé ve Staré Bělé si zaslouží, abych o jejich ohromné snaze podal svědectví. Byl jsem nesmírně šťastný, že jsem do Ostravy skutečně jel - byť jsem se vrátil pořádně zmrzlý a kvůli horečce vynechal i redakční večírek a následně vánoční pohár vína. Natočil jsem i několik videí, toto sklidilo obrovsky pozitivní reakci a mnoho sdílení. 

 

 

 

 

 • Nekonečně smutná událost, která se stala už ve chvílích, kdy se lidé chystali na vánoční svátky. Shodou náhod to bylo v okamžiku, kdy jsem nebyl v "novinářské pohotovosti". Bylo po druhé odpoledne a já si výjimečně zašel na oběd, který jsem si trochu prodloužil. Jinak na obědy chodím výjimečně, protože není na ně čas a navíc člověk pracuje po jídle podstatně méně výkonně. Když jsem přišel do redakce, už byla v pohybu, myslím, že kolegové předvedli skvělý výkon. Já se nakonec sebral a šel do terénu, kde jsem udělal samostatný rozhovor s ministrem vnitra a následně mu položil ještě tuto otázku na improvizované tiskové konferenci. Naštval jsem tím dost lidí, ale prosím, mějte pochopení, že novináři takové otázky klást musí. Protože prostě visí ve vzduchu. Děkuju za pochopení.