Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

BŘEZEN 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Na rozdíl od minulého měsíce se pokusím psát březen den po dni, tedy ne až zpětně ke konci měsíce. Upřímně řečeno, vždycky se snažím dávat přednost věcem, na kterých potřebuji pracovat teď či v příštích dnech, než že bych se ohlížel a bilancoval, co jsem udělal v minulých dnech. To je svým způsobem už nepodstatná minulost, musím se soustředit na tom na psaní na příští dny. Nikoho nezajímá, zejména v novinařině, co člověk udělal. Prakticky každý nový den je potřeba dělat další věci a ne se zabývat tím, co bylo. Svým způsobem je to jako u aktivního sportovce. Utkání skončilo, a i kdyby dal člověk tři góly, podstatné je, co udělá v dalším utkání. Kdo žije z minulosti, tak fakticky nežije.

 

1. březen, pátek

 

Kromě práce se snažím dát co nejvíce času a soustředění běhání, protože plánovaný půlmaraton 6. dubna bych rád skutečně zvládl. A obava, že se mi to nepodaří, je stále velká. Nikdy jsem před 21 kilometrů neběžel. Myslím, že jsem nikdy neběžel ani 15 kilometrů, takže se snažím trénovat. Pokud možno každé ráno. Přestože v únoru už připomínaly některé dny jaro, rána jsou ještě chladná, navíc na začátku března přituhlo. Po ránu je lehce nad nulou, navíc dnes je krásná mlha. Mám tento čas po šesté ráno moc rád, nenávidím auta, jejich odporný smrad, nebezpečnou rychlost a k tomu šílený hluk velkoměsta, což jsou věci, kterým se můžeme člověk nad ránem ještě na chvíli vyhnout. Zejména, když vyběhne mimo silnice na cyklostezku.

 

 

  

 

2. březen, sobota

 

 

 

 

 

Ani Babiš, ani Fiala, říká lídryně Zelených pro eurovolby. Na kandidátce má i Okamuru

Johanna Nejedlová byla dosud známá především jako obhájkyně ženských práv a zakladatelka spolku Konsent, který bojuje proti sexuálnímu násilí. Nyní vstoupila na politickou dráhu, na sjezdu Strany zelených se představila jako jednička kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Do politiky se pokouší vstoupit také třetí z bratrů Okamurových, Osamu, který je na šestém místě kandidátky. 

 

 

 

 

 

3. března, neděle

 

 

 

 

 

Babiš s Okamurou ve sněmovně trhá rekordy. Vláda zvažuje použití "jaderného kufříku" 

Do českého politického slovníku se dostalo označení "jaderný kufřík". Tak opozice říká návrhu koalice na omezení vystoupení před schvalováním programu schůze. To by se dotklo zejména šéfů opozičního ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury, kteří v tento čas mluví dlouze a často bez souvislosti s programem. Vláda však s prosazením nových pravidel váhá, protože se bojí reakce opozice. 

 

 

 

 

 

Fico terčem ostré kritiky za setkání s Ruskem. Jsem šokovaný, reaguje 

Slovenská vláda na čele s Robertem Ficem se ocitla pod ostrou kritikou kvůli sobotnímu jednání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Turecku. Vládu za toto setkání kritizovala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Fica ovšem nazvedla především kritika britského velvyslance na Slovensku Nigela Bakera. 

 

 

4. března, pondělí 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blbá nálada? Není důvod, řekl prezident Pavel na setkání s příznivci a chválil Česko

Příznivci prezidenta Petra Pavla, kteří ho výrazně podporovali v boji o Hrad, se sešli v pondělí večer na setkání, aniž si byli jisti, jestli se k nim připojí. O to větší radost mezi nimi propukla, když se skutečně objevil i se svou paní. "Z veřejného prostoru to vypadá, že jde všechno od desíti k pěti. Že je blbá nálada. Náš pocit je ale opačný," svěřil se prezident přítomným.  

 

5. březen, úterý

 

Mám radost z ranního běhu, sedm kilometrů za 45 minut jsem ještě asi nedal. Je mi jasné, že skuteční běžci se musí mému času smát, ale pro mě, který má nějaké to kilo navíc, a který spíše běhával jen občas, je takový výsledek povzbuzením do dalšího pohybu.  

 

 

 

 

 

 

 

7. březen

 

 

 

 

 

 

 

 8. březen

 

 

 

 

Fico něco takového nečekal. Volil bych mírnější gesto než Fiala, hodnotí Pithart x 

Bývalý premiér Petr Pithart tvrdí, že hlavní příčinou rozkolu mezi českou a slovenskou vládou je politika slovenského premiéra Roberta Fica. "Vymýšlí ideologii míru, což je ve skutečnosti demagogie," sdělil pro Aktuálně.cz. Chápe rozhodnutí české vlády nescházet se s Ficovou vládou, ale sám by volil mírnější postup. "Nevyhrocoval bych takto vztahy, jednání z očí do očí jsou nenahraditelná," řekl. 

 

 

Zdražme alkohol, je to jed. Prohibice je ale blbý nápad, říká abstinent Vobořil x 

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) odmítá kritiku, že je příliš vstřícný k drogám. Některé by však povolil. "Prohibice a kriminalizace nefunguje," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Sám se označuje za abstinenta, nepije dokonce ani kávu. Česko by podle něj mělo bojovat hlavně s alkoholem, výrazně ho zdražit a omezit jeho dostupnost dětem. "V tom jsme nejhorší na světě," říká. 

 

 

9. březen