Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

BŘEZEN 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Jsem člověk, který ke konci zimy počítá každý den do jara a každé ráno se dívá na nebe, jestli už vychází sluníčko. Samozřejmě - nejinak je tomu i letos. Lehké oteplení sice přišlo už ke konci února, ale bohužel, začátek března je pořádně studený až mrazivý. Byť naděje tady je. Sluníčko dává o sobě přece jen pomalu vědět. Doufejme tedy, že nás už brzy čekají teplé dny. A kromě nich samozřejmě spoustu práce.

 

Začátek března prožívá naše země docela v napětí, inflace je stále vysoká, ceny jdou občas až do závratných výšek a mezi lidmi cítím stále větší naštvanost. Tato nervozita se přenáší i mezi politiky do Poslanecké sněmovny, ve které převládají obstrukce a neefektivní jednání. A to v době, kdy Česko potřebuje řešit řadu závažných problémů. 

 

Když pozoruji, jak se naše společnost pouští do dalších hádek a sporů, když jsem sledoval takřka neuvěřitelné průtahy v Poslanecké sněmovně, nedalo mi to a napsal jsem na sociální sítě tento povzdech. 

 

   

1. březen 

Na přelomu února a března jsem přijal pozvání do Základní školy v Uherském Brodě, kde jsem besedoval s žáky. Po skončení jsem se snažil ještě natočit video před Muzeem Jana Amose Komenského, protože právě on patří mezi osobnosti, na které často myslím. 

 

 

Luděk Mádl, jeden z nejlepších sportovních novinářů v naší zemi. Právě s ním jsem byl na besedě v Uherském Brodě, takže celou cestu z Prahy jsme si povídali. Obohacující setkání, velmi zajímavé povídání, rád vzpomínám.   

 

A další velmi zajímavé setkání. Paní z Ukrajiny se svojí dcerou. Na Slovácku jsou velmi šťastné. Natočil jsem s nimi i video rozhovor, který budu publikovat později. 

 

Rád bych řekl, že v Uherském Brodě jsem se cítil velmi dobře, pan ředitel školy, paní učitelka Krajčová, a další lidé, které jsem potkal, všichni byli velmi milí a vstřícní. Nakonec mi paní učitelka poslala v březnu odkaz na tři reportáže z naší besedy s Luďkem. Tady jsou:

https://www.youtube.com/watch?v=rhwkeDNoJv0 

https://itvs24.cz/uhersky-brod/magazin-uhersky-brod-11-3-2023 

NOVINÁŘI RADEK BARTONÍČEK A LUDĚK MÁDL NA BESEDĚ SE ŽÁKY ZŠ MARIÁNSKÉ NÁMĚSTÍ 

 

(A ještě jedna drobnost. V reprotáži pro regionální studio zazněla informace, že škola získala na celý mediální den, jehož součástí bylo i naše novinářské vystoupení 100 tisíc korun. Prosím, snad si někdo nemyslí, že jsme za své vystoupení chtěli peníze, ale kdyby si to myslel, prosím, vystupovali jsme zdarma  - a velmi rádi. Je mi ale jasné, že mediální den něco stál, protože bylo více akcí, děkuji škole, že takové akce dělá) 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

  

A toto je už úpně jiné téma. Vracím se k akci na konci února, kdy na pražské Letné proběhla akce na podporu Ukrajiny. Udělal jsem na ní mimo jiné videorozhovor s miliardářem Daliborem Dědkem, který patří k nevětším a nejštědřejším podporovatelům Ukrajiny v naší zemi. 

 

Na raketomet se Češi složili za pár dnů, mají srdce na pravém místě, říká podnikatel 

Podnikatel Dalibor Dědek patří k největším českým dárcům, kteří finančně i materiálně podporují Ukrajinu v její obraně před ruskou agresí. Dědek kromě jiného založil sbírku Dárek pro Putina, díky které putovalo na Ukrajinu množství vojenské techniky a zbraní. "Svět by měl pomáhat Ukrajině mnohem více," říká miliardář, který nedávno získal Záslužný kříž ministryně obrany Jany Černochové. 

 

 

Na začátku března jsem vyrazil do jednoho města, ve kterém jsem nikdy dříve neby. Do Litomyšle. Dostal jsem tip, že tam je několik žen, které pomáhají ukrajinským ženám. Přišel jsem na místo, prožil tam několik hodin a byl jsem šťastný a dojatý z toho, co jsem viděl a slyšel. S ženami jsem stále v ontaktu, napsal jsem i několik článků a natočil videa. Kromě toho jsem natočil při odjezdu i toto osobnější povídání. 

 

 

2. březen

 

Začíná soud s Ladislavem Vrabelem, mužem, který uspořádal několik velkých protivládních demonstrací. Kromě toho ale říkal a říká spoustu kontroverzních věcí, z nichž minimálně některé nejsou pavdivé. Za jednu z nich je trestně stíhaný. Proto soud. Jestli je vinen nevím, budu repsktovat rozhodnutí soudu, který ale v tento den ještě nerozhodl.  

 

  

 

Stojím si za každým slovem, řekl Vrabel. Za lež o útoku na Rusko mu navrhují podmínku   

Obvodní soud pro Prahu 1 začal ve čtvrtek projednávat případ pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela, který je obžalovaný ze šíření poplašné zprávy. Koncem loňského listopadu v jednom z mnoha svých videí mluvil o tom, že podle něj chce česká vláda zaútočit na Rusko jadernými hlavicemi. Soud Vrabela vyslechl, ale verdikt nevynesl, jednání odročil na konec dubna. 

 

Toto je taková zajímavost. Někdo z novinářů zachytil chvíli, kdy jsem se dostal trošku do sporu s některými příznivci pana Vrabela. Nebylo to nic hrozného, za každé situace se snažím s lidmi o smír. 

 

  

 

3. březen 

Kancléře Poslanecké sněmovny Martina Plíška znám řadu let, v minulosti byl poslancem. Dlouho jsme se domlouvali, že si sedneme a řekneme si, co nového se ve Sněmovně děje, jaké má plány.  

 

Nechci nedostupný palác, říká šéfka sněmovny. Chystá "falešný" sál i dětskou skupinu 

Zatímco jednání Poslanecké sněmovny dlouhodobě blokují obstrukce, v zákulisí se chystají velké novinky. Vedle vchodu vznikne ještě letos Parlamentarium, ve kterém si může veřejnost sama vyzkoušet vystoupení po vzoru poslanců. Pro děti zákonodárců a zaměstnanců vznikne dětská skupina. Dolní komora hledá také nového šéfa tiskového odboru. "Chci sněmovnu více otevřít," říká Markéta Pekarová Adamová. 

 

Ještě jeden návrat na Letnou a akci na podporu Ukrajiny. Tento příspěvek, zejména prapory na něm, vyvolaly obrovskou debatu. Obrátil jsem se proto na kolegu Martina Nováka, který se velmi detailně věnuje dění na Ukrajině. Ten chápu protesty řady lidí proti praporům, zároveń je ale přesvědčený, že kritici nemají pravdu. 

 

  

4. březen, sobota

 

U tohoto příspěvku ae usmívám. Přemýšlli jsme s manželkou, kde vzít dcery a vybrali jsme si akci v hřebčíně. A přestože mi žena jako obvykle několikrát zdůrazňovala, že si jdeme odpočinou a nemám nic fotit ani točit, nakonec vznikly fotky i video :) Úžasně zajímavé místo!!! 

 

 

  

5. březen, neděle

 

Obrovské rozepře mezi politiky, ale také často mezi běžnými občany, mě fakt dost trápí. Proto jsem dal například i tento příspěvek a dotaz. 

 

 

 

6. březen 

 

Na mnoha příkladech bych mohl ukazovat, jak se naše společnost mění, jak je přichazející mladé generace citlivá na mnohé věci, které nám starší nepřijdou njak zvláštní. Například tato jsem dal úplně nevinný příspěvek, kdy jsem chtěl vyzdvihnot práci starších kolegů. A vůbec jsem nečekal, jaké se objeví reakce.

 

 

 

Tady jsem se ještě vrátil k soudu s Ladislavem Vrabelem. Už s odstupem několika dní jsem natočil osobnější video, ve kterém jsem se snažil lidem vysvětlit některé věci.

 

 

Tady jsem publikoval článek a video o zmiňovaných ženách v Litomyšli. Opravdu jsou úžasné.

 

S vámi nám rozkvetl život, říkají ženy Ukrajinkám. Přivezou sirotky po útoku Rusů

V Litomyšli našlo svůj nový dočasný domov mnoho lidí z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Matkám s dětmi ve městě pomáhá několik místních žen, které se scházejí v rodinném centru. S Ukrajinkami se setkávají, radí jim, zpívají spolu, učí je česky a pořádají pro ně sbírky. Nyní se snaží převézt z Ukrajiny dvě děti, kterým zemřeli rodiče při ruském útoku na jejich dům. 

 

Děkuji vám za vaši lásku, po válce vás pozvu domů, děkovala Ukrajinka v Litomyšli  

Maria Kuklyšynová patří k mnoha Ukrajinkám, kterým pomáhají ženy v rodinném centru v Litomyšli. Aktuálně.cz vyjelo do tohoto města pomoc přiblížit. "Děkuji za pomoc, lásku, za štědrost, s jakou jste nás přijali," říkala paní Maria, která má v Česku také své dcery dcery s dětmi. Jedné z dcer se dokonce v Hradci Králové narodila dcera Anička. A i v tomto případě měla paní Maria samá slova díků.

 

7. březen 

Miloš Zeman končí po deseti letech jako prezident České republiky. Proto jsem si o něm povídal s politologem Lubomírem Kopečkem. 

 

Lidový prezident a občas hulvát. Myšlenkové dědictví po Zemanovi nebude, míní Kopeček 

Po deseti letech opouští prezidentské křeslo Miloš Zeman. Během dvou mandátů se předvedl jako pragmatik ohýbající ústavu, jehož zahraniční politika selhala, říká politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Ten Zemana studoval a napsal o něm dvě knihy. "Zůstane vzpomínka na zemitého lidového prezidenta, který byl občas hulvát. Ale žádné pevné myšlenkové dědictví," připomíná. 

 

8. březen 

Pan Popelka je zvláštní muž. Bojoval proti totalitnímu komunistickému režimu a kritický je také k současné vládě. Řada jeho slov, ale také činů, je na hraně zákona. O to více mě zajímá. Proč je tkaový, jaký je? Povídal jsem si s ním shodou náhod několik dní předtím, než patřil patrně k iniciátorům snahy sunad ukrajinskou vlajku z Národního muzea v Praze. 

 

 

 

 

 

Vláda zavírá za názor, tvrdil muž hlásící své názory před policisty. Nezavřeli ho 

Aktivista Jaroslav Popelka před rokem 1989 protestoval proti totalitní komunistické vládě a v protestech pokračuje také v posledních letech. V letech 2012 a 2013 organizoval demonstrace proti vládě Petra Nečase a nyní mimo jiné proti vládě Petra Fialy. Aktuálně.cz s ním mluvilo v rámci rozhovorů s lidmi, kteří mají protichůdné názory na nynější dění v České republice. 

 

 

Přemýšlel jsem, co zachytit jako tečku za desetiletým prezidentsvím Miloše Zemana. Když jsem se doslechl o akci recesistů, rozhodol jsem se na místo vyrazit. Udělal jsem video i fotky.  

  

 

 

Průvod v Praze vynesl Moranu v podobě Zemana. Končící prezident skončil ve Vltavě 

 

 

9. březen 

 

Den inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Než jsem vyrazil na Hrad, natočil jsem toto video.

 

 

 

A při cestě na inauguraci jsem se snažil povídat s některými lidmi už na Hradě.

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tady novinářské zázemí. Poněkud skromné :( Na Hradě chybí prostory pro novináře. 

 

 

 

 

 

 

 A tady už jsme přímo při inauguraci.

 

 

  

 

 

Tady je videosestřih.... 

 

 

V této chvíli bych mohl upozornit na to, že pokud jste na inauguraci jako novináři není to žádný med. Máte nejhorší místa, téměř k nikomu se nedostanete, takže téměř nemůžete pracovat. Já udělal jedno šťastné rozhodnutí, kdy jsem se při cestě do míst, kde byly stovky hostů na Číši vína rozhodl v poslední chvíli odpojit od chumlu novinářů a šel si raději povídat s idmi, kteří čekali na Petra Pavla pod balkonem, kde promluvil. Díky tomu jsem udělal několik rozhovorů a zachytil jeho prosov, zatmco novináři na Číši vína byli nahnaní do minimálního prostoru a fakticky nemohli nic dělat.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tady je podvečerní Tedeum. Opět velmi zajímavé momenty, silné. Sotva jsem ale vyšel, viděl jsem a četl jsem, že lidi rozebírají otázku: Bylo správné, že šel prezident do katedrály? Že se takto "propojil" s církví? neměla by být inagurace více civilní? Orátky,. otázky. Otázky. A velmi různorodé odpovědi, jak už to v naší zemi chodí. Je to přitozené. A pokud je tato debata svobodná, je to v pořádku.

 

 

 

 

 

Často mi je líto, že na stránky mého domovského webu Aktuálně.cz se dostane jen menší část mé práce. V tomto případě to byly tyto tři příspěvky:

 

Čekáme slušnost, důstojnost i deratizaci Hradu, říkali Pavlovi příznivci na Hradě 

 

Musíme prezidentovi pomoci, říká Pavlův příznivec, jehož otce zavřeli komunisté 

 

Jsem nesmírně šťastná, že tam nestál Babiš, říkala Nerudová při inauguraci Pavla  

 

 

11. březen

  

Velká protivládní demonstrace. Jako pokaždé, kde se něco děje, tak se tam snažím být. Z vlastního zájmu. Kdybych nešel, nikomu v redakci by to nevadilo. A když jdu, jakobych tam z pohledu redakce nebyl. Ale pro mě byl vždy nejdůležitější vlastní motor, vlastní rozhodnutí, touha dělat novinařinu naplno bez ohledu na kohokoliv.

 

 

     

  

  

  

  

  

  

  

     

  

  

  

  

 

13. březen

 

Cesta do Bratislavy, kam vyrazil nový prezident Petr Pavel na první zahraniční návštěvu. S kolegou Jakubem Plíhalem vyrážíme brzy ráno z Prahy autem.

 

 

Po cestě chci ukázat Jakubovi alespoň kousíček milovaného a rodného moravského Slovácka, zastavujeme se v Petrově. Je nádherný, slunečný den, ptáci zpívají, těším se na okamžik, kdy se definitivně vrátím z Prahy a oid novinařiny sem domů. A zůstanu tady až do smrti. 

 

 

 

Jsem moc rád, že jsme do Bratislavy přijeli o trochu dříve, než prezident, takže ještě rychle utíkám udělat rozhovory s Bratislavany. 

 

 

  

 

 

A tady jsem sestříhal začátek prezidentské návštěvy. Šlo by o ní mluvit dlouho.  

  

 

 

Z Prezidentského paláce jsme šli na ulici. A to je prostor, kde se cítím jako ryba ve vodě :) Takže několik video ukázek.

 

 

  

  

  

Společně na Ukrajinu a proti dezinformacím, notovali si Čaputová a Pavel v Bratislavě 

 

Večerní debatou se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou ukončil český prezident Petr Pavel pondělní program na návštěvě Slovenska. Během celého dne bylo zřejmé, že k sobě mají názorově velmi blízko. Po jednání například řekli, že zvažují společné zahraniční cesty a možnost užší spolupráce mezi oběma zeměmi, mimo jiné v boji proti dezinformacím. 

 

 

Končil jsem podě večer - a byl jsem grogy. Vždycky se s manželkou hořce smějeme tomu, kdy přijdu z práce domů, padnu do postele a jsem šťastný, že mám chvíli ticha klidu. A ona vždycky řekne: Takto by tě měli vidět ti, kteří tvrdí, jak strašně moc máš energie :) Naštěstí dnes večer nejsem doma, ale stále ještě v Bratislavě, kde jsem natočil toto osobnější video.

 

 

 

15. březen

 

Jsem přesvědčený, že máme výbornou vládní zmocněnkyni pro lidská práva. Několikrát jsem s ní mluvil, vnizkly z toto i některé články. Ale dodávám: Přeji si, a věřím, že i ona cítí, jak strašně moc věcí se musí vylepšit v oblastech, kerým se věnuje. Bedlivě to sleduji. 

 

Pomůžeme Ukrajincům s kurzy češtiny, prací i bydlením, slibuje nová koordinátorka 

Stát hledá způsoby, jak uprchlíkům umožnit přístup k většímu množství kurzů češtiny, stejně jako k lepšímu zaměstnání a důstojnému bydlení, slibuje nedávno jmenovaná koordinátorka pro integraci a adaptaci válečných uprchlíků Klára Šimáčková Laurenčíková. "Ale je před námi mnoho úkolů. Teprve za rok, dva, tři budeme schopni vyhodnotit, jestli jsme to zvládli," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

 

17. březen

 

Ukrajinky trápí drahé bydlení, hledání práce i školky. Některé se raději vrací domů 

Rok po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstávají v Česku statisíce uprchlíků, mezi nimiž výrazně převládají ženy. Ony samy i organizace, které jim pomáhají, upozorňují na přetrvávající problémy. Pro mnohé je složité najít práci, dostupné bydlení nebo školku pro své děti. Stěžují si také na neuznávání vzdělání nebo jazykovou bariéru kvůli nedostatku kurzů češtiny. Stát slibuje, že pomoc zlepší.  

 

18. březen

 

Pro mě Den D, z žádného jsem neměl takový strach několik měsíců jako z tohoto. Čekalo mě vystoupení na akci s názvem TEDx Zlín před několika stovkami lidí. Věděl jsem, že nejjednodušší by bylo pozvání odmítnou, ale nechtěl jsem to udělat. Každá překážka člověka posunuje dál, ne ve smyslu kariéry, ale toho, že se snaží dát něco druhým lidem. Proto jsem na pozvánku kývnul. A nakonec i vystoupil. Mám to za sebou, hurá!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) 

 

 

 

UPOZORNĚNÍ: Všechny příspěvky se mi sem nevejdou, proto je píší do dalšího článku - TADY