Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Trenér Slovácka Miroslav Soukup sedm kol před koncem ligy: Jsme za očekáváním o jeden až dva body

Soukup: Na jaře jsme za očekáváním o jedem až dva body


Uherské Hradiště – Lavičce fotbalistů Slovácka šéfuje už 58 zápasů a bez pár dnů bude ve své funkci dva roky. Trenér a sportovní ředitel klubu v jedné osobě Miroslav Soukup dosáhl sedm kol před koncem Gambrinus ligy aktuálně nejlepšího umístění mužstva ve třetí prvoligové sezoně po postupu mezi elitu. S třiceti body má jeho mužstvo dostatečný klid do závěrečné čtvrtiny soutěže.

Dva roky se Slovácko zachraňovalo v lize téměř do posledních kol. V letošním ročníku je situace daleko příznivější. Cítíte posun za dobu svého působení v klubu? 

Pokud bychom necítili nějaký posun, tak by naše dvouletá práce neměla vzestupný charakter a žádný význam. Určitě se nedá říct, že každou další sezonu postupujeme mílovými kroky. To rozhodně ne. Někteří mají možná představu, že vývoj klubu by měl jít rychleji, ale změny probíhají v duchu dlouhodobé strategie a našich možností. Už v této fázi se musíme zamýšlet nad tím, jak realizovat další sezonu, aby šly naše kroky znovu kupředu.

Heča, Trávník, Lukáš a Hlúpik. To jsou všechno mladí fotbalisté kolem dvaceti let, kteří nastoupili v Jablonci od prvních minut. Vyplynulo to ze situace, nebo by tito hráči dostali příležitost i při kompletním kádru?

To jsou hypotetické otázky. Někteří hráči byli zranění a někteří měli karetní tresty.
Když se to sečetlo, tak jsem nemohl pět nebo šest hráčů použít. Na druhou stranu tito mladí fotbalisté s námi trénují a jsou členové širšího kádru. Jsou tam pro to, že mají předpoklady hrát ligu. V Jablonci jsme měli pět hráčů s průměrem dvacet let a na lavičce dalších pět se stejným průměrem. Extrémní situace byla v Budějovicích, kde posledních třicet minut hrálo osm hráčů s průměrem dvacet let a z toho sedm odchovanců Slovácka. Pokud bychom šli do minulosti, tak jsme možná udělali nějaký ligový rekord. 

Měl jste v plánu zařadit do sestavy mladé fotbalisty i pokud by byl kádr kompletní? 

Jestli by nastoupili za plného kádru, na to vám neumím odpovědět. Sestava se nějakým způsobem tvoří. Je možné, že například Trávník by svoji šanci dostal a Hlúpik by nastupoval pravidelně. Nemyslím si, že všechno je dané tím, že nám někteří hráči chyběli. Naše možnost výběru se jenom zúžila. Pokud bychom měli kádr ještě širší, tolik možností by nedostávali, ale svoji šanci by určitě dostali. 

Před každým ligovým zápasem upozorňují trenéři soupeře na Libora Doška. Před rokem hrál ještě v Teplicích, ale příliš šancí nedostával. Těší vás, že jste z něho znovu udělali obávaného útočníka?  

Mít dobře poskládaný tým není jenom o tom, jestli je hráč malý nebo velký. Musíte mít shodu parametrů, kterou do kabiny potřebujete. Dřív tam byl ze starších hráčů takový vůdčí typ, srdcař a bojovník jenom Michal Kordula. S příchodem Honzy Trousila a Libora Doška se v mužstvu výrazně posílila skupinka vítězných tipů. Chováním na tréninku a přístupem v kabině to jsou hráči, které potřebuje každé mužstvo. Libor Došek je zkušený a dobrý útočník, který cítí, že u nás jsme na něm postavili hru. Každý hráč, který cítí důvěru trenéra a týmu, hraje daleko lépe a jeho výkony jdou nahoru.


Naplňuje tedy Libor Došek vaše představy?

Netvrdím, že v každém zápase podá optimální a super výkon. To netvrdím. Je velmi silný ve standartách, umí uhrát spoustu balónů a připravuje pro mužstvo šance. V Jablonci dal tři vynikající přihrávky a ze všech mohl padnout gól. Já jsem rád, že Libor důvěru klubu vrací a věřím, že postupem času půjdou jeho výkony ještě nahoru. Mužstvo ale nemůže být jenom Došek a kolem nic. Pro svůj výkon potřebuje podporu ostatních hráčů, teprve potom může dál růst.

Gambrinus liga má odehráno přesně polovinu jarních zápasů. Jak hodnotíte po sedmi zápasech výkony vašeho týmu?

Jsem rád, že jsme zvládli klíčové a nesmírně důležitě zápasy, mimo Olomouce. Tam si myslím, že i ta remíza, ke které jsme měli hodně blízko, by měla svoji hodnotu. I přesto, že naše výkony proti Baníku a Bohemce nebyly špičkové, tak jsme obě utkání zvládli. Nejde o to, jestli předvedeme úplně super atraktivní výkon, ale musíme uhrát body ve chvílích, kdy je prostě uhrát musíme. O tom  liga je. Tam se ukazuje síla týmu a hráčů.

A pokud vezmeme jednotlivé zápasy konkrétně?

Prohry na Spartě a Jablonci asi nebyly překvapení.Vnitřní zklamání je prohra s Olomoucí a možná jsme čekali lepší výsledek na Dukle. Reálně jsme v této etapě zůstali za očekáváním o jeden až dva body.

To jsou bodové zisky. Jak hodnotíte mužstvo z hlediska předváděné hry?

Tam spokojený nejsem. Náš herní projev je daleko horší než na podzim, kde jsme odehráli kvalitnější zápasy. Byli jsme aktivnější, dravější, i když jsme některá utkání také nezvládli, přesto si myslím, že náš herní projev byl lepší. Nechci dělat analýzu, proč se nám úvod ligy nevyvedl, ale když vezmu jenom fakta, tak mimo utkání se Spartou jsme neměli možnost využít kádr v jeho nejsilnější podobě. Pokud si to dám do nějakých čísel, tak jenom s Bohemkou a Baníkem jsme nastoupili téměř, téměř ve stejné sestavě. Jinak všechny zápasy nás provází zranění, karty a další vlivy. Podzim jsme odehráli téměř v nezměněné sestavě a výkony byly lepší a podepsali se na herní kvalitě.

Jak moc vám scházel šest kol potrestaný Václav Ondřejka?

Jeho trest byl do mužstva velkým zásahem. Venca Ondřejka odehrál osmdesát procent zápasů a najednou takový fotbalista, který se podílí každou sezonu několika góly, na našem skóre nemůže hrát.  Takový hráč se těžce nahrazuje. To je fakt, který se nedá přejít.

Žádná konkrétní nabídka na Trávníka na stole neleží


Na internetových stránkách Slovácka se objevila informace o možném odchodu talentovaného Michala Trávníka. Je o tohoto sedmnáctiletého fotbalistu konkrétní zájem?

Jestli je o něho aktuální zájem a jestli ho někdo sleduje, tak je to normální. O tom fotbal je. My se také jezdíme dívat na hráče, kteří by se nám hodili do našeho týmu. Pokud je o Trávníka zájem, i když žádnou konkrétní nabídku zatím nemáme, tak je to jenom dobře. Je to výsledek naší práce. Z tohoto pohledu nás to těší. Fotbal je byznys a je otázka nabídky a poptávky, pokud nějaká přijde, tak se jí musíme zabývat. Znovu ale říkám, že žádná konkrétní nabídka na Trávníka nám na stole neleží.

Jak vypadá situace okolo Víta Valenty. Údajně vám a asistentům nepodal po vystřídání v Budějovicích ruku a byl přeřazený do béčka?

Už jsem na to odpovídal na jedné tiskovce. Vnitřní věci klubu nekomentuji přes média.
Víťa Valenta nebyl na poslední dva zápasy nominován. Jestli bude v kádru na zápas v Plzni, to se ještě uvidí. V současné době se připravuje a trénuje s áčkem. To je jediné, co vám k tomu můžu říct.

Při pondělní dohrávce Plzně zaznělo, že v dalším kole hraje proti Slovácku, které na jaře předvádí otevřený fotbal. Souhlasíte s tím výrokem?

To bylo vyjádření komentátora, který má právo si udělat vlastní úsudek. Já nevím, co je to otevřený fotbal. Nabádám hráče, aby šli do každého utkání s cílem vyhrát a dát branku. Určitě netvrdím, aby otvírali hru a abychom dostávali branky. Hra musí být vyvážená. Jenom hloupý mančaft se hrne bezhlavě do útočení a nepomýšlí na to, co bude dělat při ztrátě míče. Naše hra by měla být bezpečná v obraně a nebezpečná v útočně fázi.


Miroslav Soukup

Text a foto: std