Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

PROSINEC 2023 : Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Blíží se Vánoce, hurá!!! :) I když už člověk dávno vyrostl z mladých let, stále prožívám vánoční období jako něco kouzelného a pohádkového. Dříve to bylo možná hlavně kvůli vánočním pořadům v televizi a krásné rodinné atmosféře, což trvá i dnes, ale možná ještě více se těším na odpočinek od práce a pobyt na rodném Slovácku. Zase to byl pro mě totiž hlavně rok plný práce, kdybych počítal skutečně odpracované hodiny, bylo by jich mnohem a mnohem více než je nějakých klasických devět hodin denně. Stále a stále mě novinařina fascinuje a přitahuje, byť víc než kdykoliv dříve cítím, jak mi proklouzává skutečný osobní a rodinný život mezi prsty. Nepřál bych nikomu, aby se vydal po mé cestě.  
 
 
1. prosinec, pátek
 
 
Dohoda mezi premiérem Petrem Fialou a šéfem Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou na poslední chvíli zažehnala protest nespokojených lékařů. Pokud by k domluvě nedošlo, mnohé nemocnice by od pátku výrazně omezily zdravotní péči. "Nepřál jsem si, aby k tomu došlo," řekl Aktuálně.cz Přáda, který iniciativu vedl. Na platy lékařů půjde o 10 miliard víc, změní se i systém přesčasů. 
 
 
 
 
2. a 3. prosinec, víkend
 
To je sněhu! Mám z něho velkou radost, ale zároveň i starost. Těšil jsem se, že vyrazím domů na Slovácko, ale od sobotního rána je taková kalamita na silnici i železnici, že nakonec zůstávám v Praze. Takže klasicky sedám ke stole a pracuji a kromě toho vyrážíme s rodinou na procházku do ulic Prahy.  
 
 
 
 
 
Samozřejmě i o volných dnech je člověk částečně myšlenkami v práci, takže mám v hlavě zejména jednání mezi premiérem Petrem Fialou a lékaři. Nakonec dám jednu fotku a poznámku k tomuto tématu i na Twitter.
 

 
5. prosinec, úterý
 
 
 
Už necelé dva roky utíkají před válkou na Ukrajině do Česka uprchlíci. Neziskové organizace upozorňují, že mnozí z nich jsou zde ve špatných podmínkách. Nemohou sehnat bydlení ani práci. Na špatnou situaci upozorňuje i ombudsman. Poslanci mezitím schvalují zákony, které postupně ruší některé výhody pro ukrajinské uprchlíky. Změnami chtějí pomoci jejich většímu začlenění do zdejší společnosti. 
 
 
 
 
6. prosinec, středa
 
 
Přestože předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už oznámili společnou kandidátku pro evropské volby v příštím roce, stále není vyloučeno, že nakonec nevznikne. Její osud závisí také na tom, jestli TOP 09 nominuje svého bývalého předsedu Miroslava Kalouska. Z vyjádření lídrů ostatních dvou stran pro Aktuálně.cz jasně vyplývá, že Kalousek by pro ně znamenal velkou překážku.
 
 
 
 
7. prosinec, čtvrtek
 
 
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) trvá na tom, že obchodní řetězce nemají důvod opět zdražovat potraviny, jak tento týden ohlásily. Podle něj tím porušily dohodu. "Jaká je logika v tom, že když se snižuje DPH, tak se zdražuje? Cena energií je jen alibi, které si hledají pro zdražování," říká ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 
 
 
 
8. prosinec, pátek
 
 
Kvůli vyjednávání s lékaři se opět ocitl v centru pozornosti ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. I když jednání s lékaři spělo ke krachu, zásah premiéra Fialy situaci otočil a ministrova pozice ještě posílila. Válka kolegové popisují jako velmi pracovitého a přátelského, odpůrci zase tvrdí, že je za ním hodně slov, ale málo konkrétních výsledků. A studenti se ho u zkoušek bojí. 
 
 
9. prosinec, sobota
 
Smutné loučení s Karlem Scharzenbergem. Moje místo je jako obvykle na ulici mezi lidimi. Tam mimo jiné točím i tato videa před Pražským hradem. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11. prosinec, pondělí 
 
 
 
Bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) v rozhovoru kritizuje současnou vládu, že šetří na úkor nejslabších. Nazývá to bezohledností a brutalitou. Politik, který po odchodu ze Strakovy akademie působil jako eurokomisař, se také vrací ke své známé větě "zdroje jsou" i slavnému vítězství v předvolební debatě s Václavem Klausem v roce 2002. "Připravoval jsem se na ni půl roku dopředu," vzpomíná. 
 
 
 
 
12. prosinec, úterý
 
 
Ještě před dvěma lety byla Barbora Urbanová "jen" asistentkou poslance a předsedy STAN Víta Rakušana. Poté co předloni sama usedla ve sněmovně, se vypracovala mezi nejviditelnější zákonodárce. Upoutala například svými aktivitami proti domácímu a sexuálnímu násilí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o tom, jak obtížné pro ni byly začátky a co říká na kauzy jejich hnutí. 
 
 
 
 
 
 
13. prosinec, středa
 
Vyrážím psát reportáž na pomezí Vysočiny a Brna, do malé vísky, kde žije první vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová. Nemsírně milé setkání a povídání!
 
 
 
 
 
 
18. prosinec, neděle
 
Tak tato cesta byla dlouho nejistá. Jsem pořádně nachlazený, měl bych zůstat doma, navíc je poslední adventní neděle a do toho mi šéf v redakci říkal ať na tuto cestu nejezdím. Ale já vím, že má smysl, protože chci poznat a ukázat dobré lidi z Ostravy - Staré Bělé, kteří pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny. Tak uvidím, co mě čeká, a co zpět do Prahy a redakce přivezu. 
 
 
 
 
Už jsem na místě, kde točím mimo jiné toto video:
 
 
 
 
18. prosince, pondělí
 
Rozhovor s novým generálním ředitelem České televize Janem Součkem. Jsem za tento rozhovor rád, stejně jako za velký zájem čtenářů i různé reakce, včetně některých novinářů z ČT. Budu se tématu ČT rozhodně ještě věnovat.
 
 

Generální ředitel České televize Jan Souček čelí od svého nástupu do funkce letos v říjnu kritice. Ať už za jmenování kontroverzního Igora Němce šéfem své kanceláře, spor s moderátorem Václavem Moravcem nebo setkání s Andrejem Babišem. "Věděl jsem, že první měsíce budou extrémní zápřah. Ale nelituji toho," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

 

 

 

 
 
A vychází také článek o tématu, kterému jsem věnoval v posledních dnech desítky hodin času, mnoho telefonování, rešerší, přemýšlení atd. 
 
 
František Cerha patří k nejbližším lidem kolem premiéra Petra Fialy. Oficiálně je jeho tajemníkem, pomáhá mu nejen se zpracováním podkladů pro práci, ale také mu radí. A je aktivní na sociálních sítích, kde si například před časem stěžoval, že média jsou k vládě příliš kritická, čímž pomáhají Andreji Babišovi. Deník Aktuálně.cz sestavil portrét tohoto muže, který je Fialovi oddaný již několik let. 
 
 
 
 
Pondělní povídání na půdě Fakulty sociálních věd UK v Praze, na fotce je výborný novinář a kdysi i kolega Jindra Šídlo, který mě mezi jeho studenty pozval. Pokaždé mám radost, když můžu být mezi lidmi, které zajímá veřejné dění. A moje radost je dvojnásobná, když je to mezi mladými lidmi. 
 
 
 
19. prosinec, úterý
 
 
Jsem opravdu moc štastný, že jsem byl v Ostravě - Staré Bělé, mám radost, že jsem udělal i video, které zatím dávám na YouTube. Snad ho prosadím i na web, hotový článek ale bohužel v úterý na webu nevychází, tak snad ve středu.
 
 
 
 
20. prosinec, středa
 
Hurá, vyšla reportáž, na které mi opravdu moc záleželo!!!! Věřím, že zahřeje na srdci každého dobrého člověka.
 
 
  
 
 
Římskokatolická farnost v Ostravě - Staré Bělé je místem, kde od začátku útoku Ruska na Ukrajinu pomáhají měsíc co měsíc ukrajinským uprchlíkům. Těsně před Vánocemi lidé z této farnosti rozdali velké potravinové balíčky více než čtyřem stovkám rodin. 
 
 
 
 
Konečně se dostávám trošku ven, dokončuji poslední věci v redakci a nesmírně se těším na čtvrteční vlak směr domov na Slovácku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
 
 
 
 
 21. prosinec, čtvrtek
 
 Místo radosti, odpočinku a Slovácka strašlivá tragédie v Praze. Šílený člověk spáchal naprosto šíletý zločin. Snažíme se v redakci poskytnout čtenářům maximum možných informací a zároveň postupot co nejcitlivěji.