Hospodářské noviny doporučují: Ideálu dobrého prezidenta se nejvíce blíží Schwarzenberg. A můj tip číslo 2. A řada videoukázek - Olympic, Svěrák...
Zároveň bych rád přidal ještě jeden vlastní názor. I když budu volit Karla Schwarzenberga, musím říci, že po včerejší superdebatě České televize musím přiznat, že se mi líbil ještě jeden kandidát - paní Zuzana Roithová. Takže, kdyby pro vás byl nepřijatelný K.S., což by bylo škoda, zkuste paní Roithovou, co říkáte? :)
Proč je pro mě kandidátem číslo 2 ona? Protože dlouhodobě jsem přesvědčený, že by České republice moc prospěla žena v čele státu. Protože si myslím, že je třeba, aby někdo z vrcholných politiků upozorňoval na témata jako jsou rodinný hodnoty, výchova, vzdělávání, sociální cítění, vzájemná pomoc, úcta k lidem, slušnost, vstřícnost. Protože má poměrně velké zkušenosti díky dobrému působení v české i evropské politice. Protože se nikdy nezapletla do žádné korupce a jsem si jistý, že by se jistě proti korupci stavěla. Protože v kampani odmítla peníze od velkých "mecenášů", právě s ohledem na čistotu své volební kampaně.
A proč Karel Schwarzenberg? Protože u něj platí takřka všechno z toho, o čem jsem se zmínil v souvislosti s paní Roithovou - až na to, že není žena :) Protože má navíc v zahraničí skvělé kontakty. Protože svým životem prokázal, že mu osud naší země, její svoboda a slušnost, nebyly nikdy lhostejné hodnoty. Protože má smysl pro humor a tolik potřebnou sebeironii. Protože má u mnoha lidí obrovský respekt. Protože je to člověk víry, tradice, noblesnosti, velkorysosti. Protože u něj je velké naděje, že zvýší renomé naší země, které v posledních letech upadalo. Protože vnitřně cítím, že on je ze všech kandidátů v této chvíli ten nejvhodnější.
Třeba někdo z vás se mnou bude souhlasit, třeba nebude, nechci, aby mé stránky rozeštvávaly lidi, proto budu respektovat jiné názory a jiné volby, než je ta moje. Věřím, že všichni máme stejný cíl: chceme, abychom my i naše děti žili ve slušné a prosperující zemi, kde vládne spravedlnost.
RBPs. Určitě jste si všimli, že v poslední době jsem dával na pravou stránku webu řadu grafických odkazů a bannerů právě s Karlem Schwarzenbergrem. Tady jsou poslední z nich, moc vám doporučuji odkaz www.volimkarla, naprosto fantasticky dělané stránky s ohromným množstvím informací ... A ještě TADY odkaz na řadu osobností, které často velmi výstižně mluví o tom, proč by měl být prezidentem právě tento člověk 11. Leden 2013
„Vážení občané, uvědomte si, prosím, zodpovědnost, kterou všichni přejímáme za budoucí osud naší země.
Hlava státu, to je nejenom představitel naší republiky v zahraničí, nýbrž je to také osoba, která má velký vliv na chod domácí politiky. Zamyslete se, prosím, nad každým kandidátem a volte toho, komu opravdu důvěřujete. Možná nevidíte ideálního kandidáta, ale využijte svého práva volit.
Děkuji za Vaši podporu, děkuji všem, kteří mi ve volebním boji pomáhali. Snad se brzy uvidíme. Nejdůležitější je, abychom neplýtvali hlasy. Politika je uměním možného. Volte toho, kdo má šanci uspět."
Karel Schwarzenberg
... a video od Tondy Vrby ...
Petr Šabata
Šéfredaktor HN
Šéfredaktor HN Petr Šabata: Ideálu dobrého prezidenta se nejvíce blíží Schwarzenberg
Třetí český prezident by měl být rozvážný, důvěryhodný, neměl by rozeštvávat ani dělat Česku ostudu. Podle Hospodářských novin a IHNED.cz je nejlepším kandidátem Karel Schwarzenberg.
První přímý výběr prezidenta republiky je pro voliče jedinečná příležitost svobodně a důrazně promluvit do velké politiky, pohnout poměry v zemi. A jsou to letos jediné volby. Koho vlastně dnes, zítra a pravděpodobně za čtrnáct dní ve druhém kole volíme?
Důležitou postavu nejvyšší politiky, která sice nemá široké ústavní pravomoci, může však mít dalekosáhlý vliv, který ještě roste v časech politických krizí. Ukázali nám to oba prezidenti samostatného Česka: Václav Havel i Václav Klaus, a více Klaus, využívali pravomoci až na hranu tak, že zásadně ovlivňovali ekonomickou, stranickou i zahraniční politiku. A ve spojení s akcenty veřejného vystupování hlavně atmosféru ve společnosti.
Dobrý prezident
Třetímu českému prezidentu by se nemělo na sklonku jeho mandátu stát, aby ve školních třídách a na obecních úřadech svěšovali jeho portrét ze zdi.
Neměl by společnost rozdělovat, ale spojovat. Měl by působit uměřeně a státnicky, spíš než o politické zápletky by se měl zajímat o atmosféru v zemi a od prvního dne v úřadu usilovat o její vyjasnění.
Odcházející Václav Klaus pojal působení na Hradě jako pokračování své mise v reálné politice. Zaujal vlastní pozici v zahraniční politice, vetoval zákony podle osobního názoru na jejich věcnou podstatu. Útočil na justici, podrýval postavení premiérů.
V tom by měla na Hradě nastat jasná diskontinuita.